Jaroslav Hašek. Z honoráře za Švejka si koupil domek v Lipnici nad Sázavou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Hašek

Český spisovatel Jaroslav Hašek za svůj krátký život, zemřel v 39 letech, stvořil nejen román Osudy dobrého vojáka Švejka, ale asi 1500 drobnějších, převážně humoristických textů.  Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsal Pavel Jurda.

Jaroslav Hašek, který se narodil 30. dubna 1883, prožil velice bouřlivý život. Po smrti otce byl vychováván ulicí. Byl stoupencem anarchistického hnutí a byl i několikrát vězněn. Živil se jako redaktor a autor příležitostných novinových článků. Rodinné štěstí s jeho první ženou Jarmilou netrvalo dlouho, i když se s ní nikdy nerozvedl.

Z Ruska si přivezl druhou ženu

Lipnice, pomník, Jaroslav Hašek

Po vypuknutí první světové války odjel na haličskou frontu do Ruska. Nechal se zde zajmout a přestoupil do Československých legií. Na chvíli uvěřil myšlence komunistické revoluce a přestoupil k Rudé armádě.

V roce 1920 se vrátil do Prahy se svou druhou ženou, Ruskou Alexandrou Gavrilovnou Lvovou, které říkal Šura. Proslavil se protiválečným románem o Josefu Švejkovi. Z honoráře si koupil domek v Lipnici nad Sázavou a krátce na to zemřel. Dnes nejpřekládanější českou knihu už nestihl dokončit.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit slavné gymnastce.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související