Děti dřiny. Dokument o dospívání v africké zemi, kde je každý čtvrtý školák obětí dětské práce nebo prostituce
Africká Ghana se nadechuje do nové éry. Klade větší důraz na vzdělání a výchovu dětí. Jakou realitu však zakoušejí žáci školou povinní, kdy je prostituce, pouliční prodej a dřina na plantážích běžnou součástí jejich životů? I na to hledá odpověď studentský dokument.
Každé čtvrté ghanské dítě je obětí dětské práce. To je vysoko nad světovým i africkým průměrem. Nově zvolený prezident Nana Akufo-Addo vidí řešení problému vzděláním dospívající generace. Proto od září roku 2017 nemusejí žáci základních a středních škol platit za studium. Kvůli chudobě je přesto spousta dětí nucena pracovat.
Na světě je zaměstnaných 218 milionů dětí, z toho je za oběti dětské práce považováno 152 milionů dětí. V západní, střední a subsaharské Africe pracuje téměř každé třetí dítě. Statistiky ale neuvádějí náročné domácí práce, které jsou běžnou součástí dospívání.
„Děti nemají moc šancí, jak si vydělat peníze. A když příležitost dostanou, tak nevidí důvod chodit do školy. Důležitější je, aby večer neměly prázdný žaludek,“ říká Ghaňan Hans Dautey. Přes 90 % dětí chodí do škol, čtvrtina zároveň pracuje. Nejčatěji na plantážích, tržištích, v kamenných lomech, zlatých dolech nebo v přístavech.
Dřou nebo prostituují
„Často dřou až do půlnoci, takže když pak vstávají do školy, nedokážou se soustředit. Přitom je spousta z nich nadaná,“ uvádí učitelka státní základní školy, která si přála zůstat v anonymitě.
Další alternativou je prostituce. „Není to ale prostituce klasická, komerční, organizovaná. Zkrátka mají několik známých, od kterých si za poskytované služby nechávají platit,“ dodává učitelka.
Vzdělání není důležité
Téměř 80 % pracujících dětí jsou zemědělci. „Venkované chtějí především hodně dětí, aby ušetřili na nákladech za zaměstnávání námezdních rolníků,“ vysvětluje univerzitní student Lawrence Kumi-Agyare.
Děti dřiny v Ghaně
Autor: Jan Singer
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Režie: Radim Nejedlý
Na venkově stále panuje přesvědčení, že vzdělání není důležité. „Není nezbytné, aby chodily do školy a budovaly si kariéru. Dostačující je, aby uměly číst a psát,“ tvrdí Tete, který své děti zaměstnává ve sklárně. Nejmladšímu synovi je sedm.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.