Pes – přítel člověka. Dokument o záchraně vysloužilých závodních chrtů

29. srpen 2019

Jana Hrubá, zakladatelka Sdružení Chrti v nouzi, hledá nové pány pro vysloužilé chrty. Sama „adoptovala“ už chrty tři.

Chrt je symbolem noblesy a elegance. V některých zemích je ale pohled na ně podstatně pragmatičtější. Ve Španělsku se využívají jako lovečtí psi. V Irsku jsou součástí zábavního průmyslu. Chrtí dostihy jsou tam hodně populární. V obou zemích je pro majitele psa důležitá jeho výkonnost.

Dokud je chrt schopen závodit (případně lovit), je pro majitele ekonomicky zajímavý. Co ale s ním, jakmile zestárne nebo přestane být úspěšný? Na internetu najdete videa se zbídačenými zvířaty, o které se jejich majitelé přestali starat. V horším případě je zabijí.

Chrt Vicky

Záchrana chrtů v ČR

Záchranu nevýkonným psům nabízí řada organizací po celé Evropě. Adopce chrtů funguje také u nás. Hned tři adoptované chrty má doma Jana Hrubá. Když si přivedla domů prvního, byl vyhublý a zbídačený. Jizvy má dodnes. Ale stal se z něj zdravý a spokojený pes.

Díky paní Hrubé dostal šanci na důstojný život bez ohledu na věk a výkonnost. Jana Hrubá taky aktivně působí v organizaci Chrti v nouzi, která jako jedna z organizací v Česku adopci chrtů zprostředkovává. Psi jsou v jejím životě nejdůležitější. Jejich záchraně se věnuje nad rámec svého zaměstnání.

Holčičky v pampeliškách
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...