Pes – přítel člověka. Dokument o záchraně vysloužilých závodních chrtů

29. srpen 2019

Jana Hrubá, zakladatelka Sdružení Chrti v nouzi, hledá nové pány pro vysloužilé chrty. Sama „adoptovala“ už chrty tři.

Chrt je symbolem noblesy a elegance. V některých zemích je ale pohled na ně podstatně pragmatičtější. Ve Španělsku se využívají jako lovečtí psi. V Irsku jsou součástí zábavního průmyslu. Chrtí dostihy jsou tam hodně populární. V obou zemích je pro majitele psa důležitá jeho výkonnost.

Dokud je chrt schopen závodit (případně lovit), je pro majitele ekonomicky zajímavý. Co ale s ním, jakmile zestárne nebo přestane být úspěšný? Na internetu najdete videa se zbídačenými zvířaty, o které se jejich majitelé přestali starat. V horším případě je zabijí.

Chrt Vicky

Záchrana chrtů v ČR

Záchranu nevýkonným psům nabízí řada organizací po celé Evropě. Adopce chrtů funguje také u nás. Hned tři adoptované chrty má doma Jana Hrubá. Když si přivedla domů prvního, byl vyhublý a zbídačený. Jizvy má dodnes. Ale stal se z něj zdravý a spokojený pes.

Díky paní Hrubé dostal šanci na důstojný život bez ohledu na věk a výkonnost. Jana Hrubá taky aktivně působí v organizaci Chrti v nouzi, která jako jedna z organizací v Česku adopci chrtů zprostředkovává. Psi jsou v jejím životě nejdůležitější. Jejich záchraně se věnuje nad rámec svého zaměstnání.

Holčičky v pampeliškách
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová