Jiří Ščučka: "Dobrý služební pes pracuje kdekoli, kdykoli a s kýmkoli"

30. říjen 2013

Hostem Martiny Kociánové byl ve středu muž, který tvrdí, že budete-li se dívat a naslouchat, tak k vám pes promluví. Jiří Ščučka služební psy nejen od roku 1990 trénuje, ale založil i soukromou psí školu.

Je to odborník, který cestoval po světě, hledal vhodné psy a ty pak trénoval pro policisty, záchranáře, armádu apod. Jeho profesionální čtyřnozí žáci jsou tak po celém světě. Může se vám stát, že uslyšíte třeba i v Americe, Číně, Belgii, Kataru nebo na Tchajwanu volat policistu na svého psa český povel.

První kontakt
Jak vypadá první setkání mezi trenérem a zvířetem? Jak vypadá tzv. první oťukávání? „Pozoruji ho ve spolupráci s majitelem a už to mi hodně napoví. Pozoruji přitom nejen psa, ale i majitele a jejich vzájemnou souhru. Sleduji psa v přirozeném prostředí a pak se provádí série testů, které odhalí, zda je odolný, nebojácný a jak odolává stresu. Existuje na toto téma několik vědeckých prací, ale já mám svoji metodu prověřování vrozených vlastností. Každý pes je individualita. Něco umí, něco má dáno geneticky.“

Romantika stranou
Dříve se soudilo, že služební pes musí mít jednoho pána, ale poslední výzkumy ukazují, že vztah mezi zvířetem a psovodem není zdaleka tak romantický. „Psi jsou sobci. Jde jim o tom, aby se měli dobře a je jim jedno, s kým spolupracují. Trenérské pravidlo říká, že dobrý pes pracuje kdekoli, kdykoli a s kýmkoli. Nepopírám, že mezi psem a člověkem nevzniká pouto. Ale mezi lidmi panují zromantizované představy. Pes není Kevin Costner ani bodyguard. Pokud chrání majitele, dělá to instinktivně. Nenasazuje vědomě život a nestaví se do dráhy letící kulce.“

Hledání těch pravých
Jak Jiří Ščučka talentované psy vyhledává? „Čichové schopnosti jsou u nich obecně velmi rozsáhlé, ale není to jen o tom. Důležitá je také motivace k práci, stejně jako psychická a fyzická odolnost. Takže ne každý pes se na to hodí.“ Čím je pes mladší, tím jsou procenta úspěšnosti dobrého výběru nižší. „U štěněte je komplikovaná situace, protože se u něj těžko zjišťuje psychický a fyzický stav.“ Talentované psy hledá často u nás mezi chovateli. Za hranice si pak pro ně nejčastěji jezdí na Slovensko, do Maďarska a také třeba Francie.

autor: eh
Spustit audio