Magická hora a vyslanci z temnot. Stanislav Motl odhaluje záhadu spojenou s Blaníkem a rokem 1942

K hoře Blaník se nepojí jen legenda o spících rytířích, ale i záhadná událost z roku 1942. Odhalení Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 20. května 2019.

Svatý Václav vyjíždí v čele blanických rytířů z hory – ilustrace ke Starým pověstem českým Aloise Jiráska (1898)

Místo opředené legendami. Někteří lidé tu cítí zvláštní energii. Vnímají, že je tu více než kde jinde obklopuje skrytý svět záhad. Hora, která se stala horou vpravdě národní a která lidem dávala naději, hlavně v dobách útlaku. Nadějí byla i báje o neporazitelném vojsku ukrytém kdesi v nitru této hory a připraveném zasáhnout, až budeme opravdu v ohrožení.

Staré báje a pověsti, to je jedna strana pomyslné mince. Tou druhou jsou mnohá tajemství, která horu Blaník obklopují. Jednou z takových záhad je i událost z roku 1942. To když na vrchol této hory vystoupili dva mimořádně nebezpeční lidé. Vyslanci z temnot.

V dokumentu hovoří spisovatel a religionista Zdeněk Krušina a citují se Staré pověsti české Aloise Jiráska, práce Anny Bauerové Keltové v Čechách, historická studie Jana Hertla Blanická pověst – její zdroje a prameny a historická studie Honba za svatým grálem. 

Připravil: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Premiéra: 22. 4. 2019

Spustit audio

Související