Vysoké teploty k létu patří. Kde ale bylo dřív 13 tropických dnů za rok, je jich dnes 37, varuje meteorolog
Léto a letní prázdniny vrcholí. Po kratičké studené frontě, která v neděli na chvíli utnula tropy, šplhá rtuť teploměru opět nahoru. Rána už ale bývají o poznání chladnější. „Předchozí měsíce v Česku nebyly rekordně teplé. Ale skončí jako nadprůměrné. Nadcházející dny to jenom podtrhnout,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí meteorolog Michal Žák.
Teplé počasí v Česku pokračuje. Dny se ovšem krátí, a vzduch tak má více času se ochladit. Výrazný teplotní propad v noci se ale znovu zabrzdí.
Čtěte také
„V příštích dnech se k nám nebude dostávat jenom teplý, ale i poměrně vlhký vzduch. Noci už tak chladné nebudou, jelikož ochlazování vzduchu během nich bude pozvolné,“ předpovídá meteorolog Michal Žák.
Aktuální léto se tak zařadí ve statistikách k těm teplejším. Jestli trhne rekord, zatím ale jisté není. „Předchozí měsíce v Česku nebyly rekordně teplé. Ale skončí jako nadprůměrně teplé. Nadcházející dny to jenom podtrhnout,“ podotýká expert.
Vysoké teploty sahající ke čtyřiceti stupňům sice nedorazily, ale na rozdíl od loňska ubylo takzvaných chladnějších epizod. „Můžeme si připomenout loňský srpen, kdy první dekáda byla velmi chladná. Nic podobného jsme letos nezažili,“ srovnává Žák.
„Vysoké teploty k létu patří, ale záleží, v kolika dnech se objeví. V některých lokalitách na jihovýchodní Moravě bylo už 37 tropických dní, kdy teplota přesáhla 30 stupňů Celsia,“ vypočítává expert aktuální statistiky a domnívá se, že konečné číslo bude čtyřicet dnů.
„Když se podíváme do Atlasu podnebí Česka, tak za období 1961 až 2000, což není zas až tak dávno, byl počet tropických dnů na jihovýchodě Moravy kolem třinácti. To jsou dosti rozdílná čísla,“ varuje meteorolog.
Proč jsou deště na Sahaře? A co způsobuje horko v zimě v Austrálii? Poslechněte si celý rozhovor nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Meteorolog: Riziko zásahu bleskem je malé. Proč to ale pokoušet? Nejhorší je schovat se pod strom
Kroupy, supercela, rozvodněné řeky. Česko v posledních dnech zasáhly nebezpečné projevy počasí. Jsou silné bouřky v květnu obvyklé? A jak velké je riziko zásahu bleskem?
-
Meteorolog Žák: Adaptace na změnu klimatu je obtížná. Klimatických žalob může přibývat
Extrémní počasí si loni v Evropě vyžádalo více než 150 životů a způsobilo škody za nejméně 330 miliard korun. Jak se adaptovat na změnu klimatu?
-
Meteorolog Žák o lednových nízkých teplotách: Rekordy nepadají, odvykli jsme si celodenním mrazům
Probereme nejvýznamnější teplotní extrémy v uplynulém roce a faktory, které je způsobily. Pozvání do pořadu přijal Michal Žák, meteorolog a moderátor počasí České televize.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.