Vyhubili Římané velryby?
Dnes se nám to zdá neuvěřitelné, ale před dvěma tisíciletími zřejmě žily ve Středozemním moři velryby. Některé z nich mohly dorůstat délky i 15 metrů. O jejich přítomnosti nedaleko evropského kontinentu svědčí genetické analýzy úlomků kostí z antických dob.
O obyvatelích Římské říše se ví, že měli rádi ryby. Uměli je zpracovat nejrůznějším způsobem, například překvašením ryb vyráběli zvláštní přísadu, podobnou sojové omáčce, kterou přidávali do pokrmů. Rybí maso také nasolovali a sušili do zásoby.
Na území dnešního Španělska, na Pyrenejském poloostrově, se dokonce dodnes zachovaly zbytky „továren“, které zpracovávaly úlovky rybářů. „Nachází se tam spousta velkých kostí. Už dříve jsme věděli, že Římané lovili tuňáky, a to jsou velké ryby. Jenže tam jsou i úlomky opravdu velkých kostí. A dlouho se nevědělo, z čeho by mohly být,“ uvádí v Meteoru profesor biologie Jaroslav Petr.
Kosti navrtat a prozkoumat
Současné metody poskytují nové možnosti přijít záhadě na kloub. „Vědci navrtali vnitřek kostí, izolovali z nich zbytky genetické informace a poslali je do genetických laboratoří,“ vysvětluje Jaroslav Petr.
Přestože kosti na místě leží už zhruba od roku 400 př. n. l., tedy bezmála dvě tisícovky let, dalo se z nich bezpečně zjistit, o co jde. Ukázalo se, že jsou to velrybí kosti. Patří zejména plejtvákovcům šedým a velrybám černým. Oba jmenované druhy patří k velkým velrybám, na délku mohou měřit kolem 15 metrů. Plejtvákovec může vážit kolem 25 tun, velryba černá dokonce až 70 tun!
Kam velryby zmizely?
Tyto obrovské velryby v současné době ve Středozemním moři nežijí. O jejich případné přítomnosti v dřívějších dobách nehovoří dokonce ani žádné dostupné historické prameny. Ví se jen o velrybách v blízkých vodách Atlantiku, které byly vyhubeny v 17. až 19. století.
Teď se ovšem ukazuje, že se obří velryby dříve zřejmě vyskytovaly i v Mediteránu. Vypadá to, že je vyhubili už staří Římané. „Dodnes najdeme ve Středozemním moři keporkaky, hrbouny dlouhoploutvé. Ti se pohybují na širém moři a pro Římany byli těžkým úlovkem. Ulovili by je, jen pokud by uvízli u pobřeží. Ale plejtvákovci šedí a velryby černé se přibližovali i k pobřeží, pro lidi tak byli snadnější kořistí,“ dodává biolog.
„Ukazuje se, že genetické výzkumy jsou velmi důležité pro poznání minulosti. Svědčí o tom jedna příhoda, kdy archeologové poslali genetikům vzorek úlomku kosti v domnění, že jde o velrybí kost. Zjistilo se, že jde o kost slona,“ uzavírá Jaroslav Petr. Zdá se, že teprve nastává doba, kdy se díky moderním vědeckým metodám dozvíme o naší minulosti naprosto nečekané novinky.
Související
-
Velryby mají gumové nervy
Umíte si přestavit, že by se vám vešlo 200 švestkových knedlíků najednou do pusy? To nedokážou ani ti nejlepší soutěžící na valašském trnkobraní. Velryba ale něco p...
-
Lék na rakovinu? Medicína hledá inspiraci u slonů, velryb i rypošů
Rakovina je velkým strašákem lidí. Jsou ale živočichové, kteří si s ní umí velmi dobře poradit. Nádorovým onemocněním netrpí sloni, velryby ani podivuhodní rypoši l...
-
Proč jsou velryby tak obrovské?
Dorůstá do délky 30 metrů a váží až 200 tun – plejtvák obrovský – největší nejen ze všech kytovců, ale ze všech živočichů vůbec. Obrem se už rodí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.