Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux: Spor. Milostná komedie s Dagmar Veškrnovou, Stellou Zázvorkovou a Janem Hartlem

26. březen 2022

Byl poprvé nevěrný v lásce muž nebo žena? V komedii francouzského dramatika se hledá odpověď na odvěkou otázku pomocí neobvyklého experimentu. Rozhlasovou přitažlivost hry umocňuje autorův osobitý styl, nazývaný „marivaudage“, plný jemných konverzačních obratů a vtipu.

Osoby a obsazení: Hermiana (Růžena Merunková), kníže (Jan Hartl), Carisa (Stella Zázvorková), Mesrou (Josef Bek), Églé (Dagmar Veškrnová), Azor (Lukáš Hlavica), Adina (Taťána Fischerová) a Mesrin (Pavel Trávníček)
Připravil: Aleš Bergman
Napsal: Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux
Dramaturgie: Svatava Růžičková
Překlad: Alena Hájková
Zvuk: Ladislav Reich
Zvuková spolupráce: Daniela Sochorová
Hudba: Rudolf Rokl
Režie: Jan Fuchs
Natočeno: v roce 1992
Produkce: Bohumila Andrejsková

Milostná komedie Spor začíná sázkou Knížete a Dvorní dámy, zda nevěru způsobují muži, či ženy. Rozhodnou se tedy uskutečnit zajímavý a ne zcela nevinný experiment.

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux byl osobitý souputník prvních francouzských osvícenců. Z jeho psychologicky laděných komedií o zákrutách a překvapeních v milostných vztazích je asi nejznámější Hra lásky a náhody. Její komplikovaná zápletka postavená na řadě převleků vede k poznání skutečných citů zúčastněných postav.

Otázka hledání citové opravdovosti se objevuje i v komedii Spor. Rozhlasovou přitažlivost hry umocňuje autorův osobitý styl, nazývaný „marivaudage“, plný jemných konverzačních obratů a vtipu.

Kupujte na Radioteka.cz

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete ke stažení nebo jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související