Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux: Spor. Milostná komedie s Dagmar Veškrnovou, Stellou Zázvorkovou a Janem Hartlem
Byl poprvé nevěrný v lásce muž nebo žena? V komedii francouzského dramatika se hledá odpověď na odvěkou otázku pomocí neobvyklého experimentu. Rozhlasovou přitažlivost hry umocňuje autorův osobitý styl, nazývaný „marivaudage“, plný jemných konverzačních obratů a vtipu.
Milostná komedie Spor začíná sázkou Knížete a Dvorní dámy, zda nevěru způsobují muži, či ženy. Rozhodnou se tedy uskutečnit zajímavý a ne zcela nevinný experiment.
Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux byl osobitý souputník prvních francouzských osvícenců. Z jeho psychologicky laděných komedií o zákrutách a překvapeních v milostných vztazích je asi nejznámější Hra lásky a náhody. Její komplikovaná zápletka postavená na řadě převleků vede k poznání skutečných citů zúčastněných postav.
Otázka hledání citové opravdovosti se objevuje i v komedii Spor. Rozhlasovou přitažlivost hry umocňuje autorův osobitý styl, nazývaný „marivaudage“, plný jemných konverzačních obratů a vtipu.
Kupujte na Radioteka.cz
Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete ke stažení nebo jako podcast na portálu mujRozhlas.
Související
-
Příběhy slavných: Giacomo Casanova
„Věřte, že jsem žil jako filozof a umírám jako křesťan.“ Kněz, spisovatel, intrikán, špion a diplomat, známý především svými styky. Jeden neuvěřitelný život jak z románu.
-
Proč se říká „svůdník jako Casanova“?
Jméno slavného Itala se stalo synonymem pro záletníka, sukničkáře, svůdce, ctitele žen a milovníka všech rozkoší, které život nabízí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.