Vojákem pražského sboru... Z deníků E. E. Kische z bitvy na Drině
Konfrontace dvou rovin vnímání děje. Dáte se na stranu odhodlaného velitele, nebo řadového vojáka?
Prostřednictvím dvou hlavních postav se přeneste do Srbska. V neklidném létě roku 1914 tam podél řeky Driny probíhaly urputné boje rakousko-uherské a srbské armády.
Na jedné straně tehdy v rakouské uniformě stál i novinář a spisovatel Egon Erwin Kisch. O průběhu těchto bojů zanechal autentické svědectví v podobě deníku.
Jako vrchní velitel armády v Srbsku byl jmenován Oskar Potiorek, který vypracoval vlastní plán útoku. Jeho smělá taktika se však změnila v dobrodružnou akci, ve které padlo přes 270 000 vojáků.
Související
-
Příběhy slavných: Egon Erwin Kisch
První investigativní novinář na světě. Začínal už na počátku minulého století. Dnes ho v encyklopediích najdete mezi zakladateli moderní literární reportáže.
-
Drina: tažení plné omylů
Jedna z prvních akcí 1. světové války. Podcenění protivníka, špatné rozmístění armád, nevhodně zvolená taktika vrchního velitele rakouských sil Oskara Potiorka a masakr.
-
Tonka a Jack Rozparovač. Symbolický osud jedné prostitutky u nás na přelomu století
Příběh z doby, kdy hampejzy byly legální a největším pasákem byl stát. Webový speciál Historie českého zločinu s interaktivní mapou vyhlášených pražských bordelů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?