Vladimíra Dvořáková: Poslanci nechtěli žalobu a zároveň nechtěli vyjádřit podporu prezidentovi
Žaloba na prezidenta Zemana těsně neprošla sněmovnou. „Je to symbolický výsledek,“ říká politoložka. „Teď je ideální čas na změnu ústavy.“
Senátní žaloba na prezidenta Miloše Zemana se nedostane k ústavnímu soudu. Neprošla sněmovnou. Pro hlasovalo jen 58 poslanců, proti 62. „Vědělo se, že není šance, aby žaloba prošla sněmovnou,“ reaguje v pořadu Jak to vidí politoložka Vladimíra Dvořáková.
Aktivní nevyjádření podpory
„Překvapivé pro mne ale je, jak malá podpora prezidentovi byla vyjádřena. Z 200 poslanců se 70 vůbec neúčastnilo jednání a z těch zbylých 130 se dalších 10 zdrželo hlasování. Otevřeně proti žalobě se vyjádřilo 29 poslanců ANO, méně než polovina, a z ČSSD pouze poslanec Foldyna.“
„Ostatní byli omluveni, zdrželi se nebo se nepřihlásili. Je to symbolické gesto: aktivně se nevyjádřila podpora prezidentovi,“ shrnuje politoložka. „Kromě KSČM a SPD, kde to bylo jednomyslné. Ostatní strany, které nechtěly žalobu, zároveň nechtěly vyjádřit podporu prezidentovi.“
Důvody, proč žaloba neprošla, jsou podle Dvořákové mocenské, politické anebo dokonce koncepční. „Ta žaloba byla rozsáhlá a zahrnovala ,hříchy‘, jako je skutečné porušení ústavy, ale i případy, kde je to na hraně a spíš jde o překračování pravomocí nebo o intepretace pravomocí.“
Naše ústava je anomální
Dvořáková v rozhovoru s moderátorkou Zitou Senkovou dál připomíná spory o přepracování ústavy. „Mantinely nejsou nastaveny jasně pro zemi, kde je kratší demokratická tradice a kde se od počátku principy ústavnosti příliš nedodržovaly a šlo spíš o to, jaký bude výsledek.“
Čtěte také
„Situace se ještě zhoršila s přímou volbou prezidenta. Předpokládalo se to, a dokonce existovaly i návrhy na upřesnění pravomocí. Podobně jako se na Slovensku výrazně specifikovaly pravomoci prezidenta.“
„My máme v ústavě takovou anomálii, že prezident je ze své funkce neodpovědný. Za jeho aktivity odpovídá vláda, zejména tam, kde je nutný spolupodpis premiéra. Zároveň ale ústava dává prezidentovi větší prostor pro interpretaci, než jaká by měla být.“
Ideální čas na změnu
„Teď je ideální doba na změnu ústavy a úpravu pravomocí prezidenta. Platilo by to až po nové volbě prezidenta. Nebylo by to stahováno k té současné vládní garnituře, ale mohlo by to do budoucna vyřešit naše problémy. Třeba i ty, které jsme měli s amnestií Václava Klause.“
„My nevíme, jaký bude příští prezident. Jediné, co víme, je, že to nebude Miloš Zeman. Protože jemu končí druhé funkční období. Z hlediska politologického je toto ideální období pro specifikace pravomocí prezidenta,“ uzavírá na Dvojce Vladimíra Dvořáková.
Další témata rozhovoru:
Související
-
Přepis: Jak to vidí Vladimíra Dvořáková – 27. září 2019
Hostem byla politoložka Vladimíra Dvořáková.
-
Vladimíra Dvořáková: Prezident je ústavně neodpovědný, přitom...
Miloš Zeman dnes už podruhé slíbí, že bude zachovávat věrnost Ústavě ČR a svůj úřad zastávat v zájmu všeho lidu. Plní slib i v praxi?
-
Josef Baxa: Naše ústava je povedená. Ale nezachrání nás
Prezident Miloš Zeman jmenoval menšinovou vládu, která o důvěru požádá v lednu. Okamžitě se objevují souhlasné i kritické reakce, obě strany se ohánějí ústavou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.