Vladimíra Dvořáková: Na prezidentku v Bělorusku kandidovala 37letá učitelka s mužem ve vězení
Bělorusko čeká na výsledky prezidentských voleb. „Je to velmi zajímavý případ přechodu od sovětského typu komunismu k autoritarismu,“ komentuje první výsledky politoložka.
Nedělní prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů vyhrál dosavadní lídr Alexandr Lukašenko s 80% většinou. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se výsledek dal očekávat. Překvapila ale předvolební kampaň a účast protikandidátek.
Z nich čněla hlavně 37letá učitelka Svjatlana Cichanouská. „Do kampaně vstoupila proto, že její politicky aktivní manžel byl ve vězení. Převzala jeho úlohu,“ vysvětluje Dvořáková v pořadu Jak to vidí...
Cichanouská získala menšinu hlasů. Podle prvních odhadů asi 6,8 %. „Lukašenko má kontrolu nad kampaní i médii. Cichanouská nemá mnoho šancí na politickou angažovanost. Ale bylo to důležité kvůli opozici,“ odhaduje politoložka.
Od komunismu k autoritarismu
„Bělorusko je velmi zajímavý případ přechodu od sovětského typu komunismu k autoritarismu,“ pokračuje v komentáři pro Dvojku Dvořáková. Lukašenkovi se od roku 1994, kdy se poprvé stal prezidentem, postupně daří získávat moc a eliminovat aktéry.
„Zajímavý byl například moment, kdy kritizoval poslance, že jsou zkorumpovaní. Pak prosadil změnu zákona a pokračoval v kampani proti parlamentním volbám. Tím se mu podařilo výrazně upevnit svou prezidentskou pozici.“
Výsledek letošních prezidentských voleb Dvořáková nepovažuje za překvapení. „Pro Lukašenka to ani nebyla významná výzva.“ Jeho vítězství tak lze považovat za utvrzení autoritářského režimu.
Další témata rozhovoru: důsledky voleb v Polsku; ministr zahraničí USA Mike Pompeo na návštěvě Evropy a Česka.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Vladimíra Dvořáková – 10. srpna 2020
Hostem byla politoložka Vladimíra Dvořáková.
-
Ilona Švihlíková: Není v našem zájmu mít izolované Rusko!
Už v roce 2010 Putin navrhoval „harmonickou zónu“ od Lisabonu po Vladivostok. Merkelová tehdy návrh stopla. Jak moc se nás dotkne, když se Eurasie spojí proti EU?
-
Běloruský režim je víc autoritativn, než je v Evropě zvykem. Ale ne totalitní, mysí si Vít Štěpánek
Podle publicisty dostává obraz totalitní země úplně jiné kontury, když tam zrovna jste. Bělorusku chybí jen cestovatelé. A Bělorusům zas jen cestování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.