Ilona Švihlíková: Není v našem zájmu mít izolované Rusko!

3. červen 2014

Už v roce 2010 Putin navrhoval „harmonickou zónu“ od Lisabonu po Vladivostok. Merkelová tehdy návrh stopla. Jak moc se nás dotkne, když se Eurasie spojí proti EU?

Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel má být po EU, USA a Číně dalším centrem světové ekonomiky. „Podle mě by ale měl smysl jen v případě velké krize,“ tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková.

Muselo by prý jít o krizi větší než v letech 2008 a 2009, kdy by se do popředí dostaly otázky dostatečného zásobování surovinami, velké plochy, která se dá využít, a dostatečných zásob vody. „Což Rusko má samo o sobě. Na to Euroasijskou unii nepotřebuje.“

Pro Rusko je pořád důležitý především západní trh. Hlavně co se týče exportu a investic. Ani nová smlouva s Čínou na tom nic nemění. Rusko se to tak jen snaží prezentovat.

Čtěte také

„Čína nečeká jen na Rusko. To vyjednávání s Gazpromem bylo velmi dlouhé. Trvalo 10 let,“ vypočítává Švihlíková. „Mezitím si Čína vybudovala řadu jiných dodavatelů.“

Putin chtěl harmonii
Rusku tedy zaměření na východ nemůže plně kompenzovat evropské trhy. Nebylo by to ale ani v evropském zájmu. Na to jsou vzájemné finanční vazby až moc intenzivní. Pro obě strany by bylo rozhodně výhodnější, kdyby se snažily vztahy mezi sebou nastavit jinak.

„Tenhle pokus už tady byl v roce 2010, když byl Vladimir Putin premiér,“ připomíná ekonomka. „Předložil Angele Merkelové plán na spolupráci mezi Ruskou federací a Evropskou unií. Hovořil tam o Harmonické zóně od Lisabonu po Vladivostok.“

Osudová chyba
Na společné bázi se tam mělo jednat o energetice, technologiích, zrušení víz. „Bohužel v té době Angela Merkelová návrh odmítla. Dokonce řekla, že ten návrh poleje studenou vodou, a nebylo z toho nic.“

Podle Švihlíkové to byla osudová chyba. „Protože to Rusko tady prostě je. Je tady. Nikam nezmizí. Je to země, se kterou máme nějaké tradiční historické vazby, obchodní, investiční a je i v našem zájmu, abychom s ním měli urovnané vztahy.“

Co si máme odnést z výsledků evropských voleb? Proč se letos v létě Čechům nechce za hranice? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: zis , Ilona Švihlíková , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.