Více než mandle mohou za chrápání obezita či nadměrná únava. Kdy mandle odstranit?

15. březen 2024

Nosní a krční mandle jsou důležitou součástí imunitního systému. Chrání nás před infekcemi horních cest dýchacích, v některých případech ale mohou být zdrojem chronických potíží. Kdy mandle odstranit a kdy naopak ještě vyčkat? A může odstranění mandlí pomoct s chrápáním?

Trhání mandlí v dětství s lavorem na klíně je pro leckoho dodnes hororovým zážitkem. „Naštěstí doba pokročila a dnes už se k odstranění nosní mandle přistupuje sofistikovaněji a provádí se v krátké celkové narkóze, uklidňuje na úvod primářka Jitka Vydrová. Krční mandle přitom máme dvě a máme je doživotně, nosní mandli máme pouze jednu. Jde o dětskou tkáň, která do 15 let, u někoho o něco později, spontánně vymizí,“ dodává lékařka.

Funkce obou druhů mandlí je imunologická, přesný princip této funkce ale znám není. „Jde o vstupní bránu jednak na potraviny, které polykáme, ale i na vzduch, který dýcháme. Zároveň je to ale i brána pro různé infekce. Bohužel tyto tkáně často podléhají chronické infekci, kdy se v nich nahromadí streptokoky, stafylokoky, bakterie nebo viry. V takovém případě pak mandle přestávají sloužit k dobru. Pokud je navíc nosní mandle přerostlá a brání ventilaci, je nutné ji odstranit.“

Zdravé sliznice nade vše

Tkáň nosní mandle se obvykle odstraňuje mezi čtvrtým a pátým rokem věku. V případě, že dítě nemůže v noci dýchat nebo jsou postiženy i uši, přistupuje se k zákroku dříve. Chronické záněty krčních mandlí se u dospělého člověka většinou řeší do 30 let věku. „S věkem se totiž záněty uklidňují a bakteriální nálezy už nejsou tak dramatické. Je ale také třeba pomyslet na to, že chronický zánět mandlí se drží často u lidí, kteří nemají správné pH sliznic.“

Věčné zakyselování aerosolem ze žaludku, které způsobují pochutiny jako mléko, káva či víno a všudypřítomný stres, je přitom velmi aktuální téma. „Takoví lidé jsou věčně zahlenění. A na zahlenění pak nasedá chronický zánět...“

Mandle a chrápání

Někdy také mohou mandle za nadměrné chrápání. „Pokud ale jsou krční mandle normální velikosti, žádným způsobem k chrápání nepřispívají. Na vině může být o trochu větší měkké patro u alergiků, ale i špatná životospráva či obezita. Chrápou ale i lidé, kteří jsou přejedení, přepití či jen nadmíru unavení, typicky matky na mateřské dovolené,“ doplňuje Jitka Vydrová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.