Na vymezeném hřišti se děti cítí bezpečně. Výchova bez pravidel je tragédie, myslí si psycholožka. Jak nastavit hranice?

26. duben 2024

Ve výchově dětí by rodiče měli být jednotní. Jak to ale udělat, když mají oba na výchovu jiný názor? Jak si nastavit hranice a domluvit se na pravidlech? „Důležité je ujasnit si cíle výchovy, protože na nich se většinou rodiče shodnou,“ radí psycholožka. Jakou roli ve výchově dětí by měli hrát babičky a dědečkové?

Neshody ve výchově dětí jsou na denním pořádku i v poradně psycholožky Dany Cooke: „Proto vždycky, když potkám dva lidi, kteří chtějí potomka, říkám: ,Ujasněte si výchovu ještě předtím, než se dítě narodí.‘ A pak je pošlu na dětské hřiště, aby si zkusili představit, jak by řešili některou ze situací, ke kterým tam dochází,“ vypráví v poradně na Dvojce.

Čtěte také

Názory na výchovu, přestože jsme z jedné kultury, jsou totiž v rodinách obrovské a jsou základem mnoha konfliktů. „Bohužel lidé si o výchově potomků dopředu nepovídají a pak jsou překvapeni, že názor druhého je opačný. Základem, jak situaci řešit, je začít efektivně komunikovat, to znamená snažit se vzájemně pochopit, ne hned druhého negovat a nechat se ovládnout emocemi. Důležité je také ujasnit si cíle výchovy, protože na nich se většinou rodiče shodnou.“

Pohyb na vymezeném hřišti

K nejčastějším momentům, na kterých se rodiče neshodnou, jsou podle Dany Cooke pravidla a způsob jejich vyžadování. „Je rodič, který každé porušení pravidla penalizuje, je rodič, který pořád dokola jen opakuje. Jde o dva extrémy, které nejsou úplně dobře. Nicméně výchova bez pravidel je opravdu pro děti tragédie, ne kvůli morálce, ale proto, že na vymezeném hřišti se děti cítí v bezpečí, i když samozřejmě zkouší lajnu překračovat.“

Čtěte také

Častým problémem ve výchově dětí, je také projekce vlastních snů do dětí. „Opět je potřeba o tom diskutovat a mít na paměti, že i děti mají osobnost, vlohy a možnosti, které jsou geneticky dané. Výchova může tyto vlohy podpořit, rozvinout, ale když se bude na dítě tlačit moc, je riziko, že to v polovině cesty samo vzdá.“

A jak zapojit do výchovy dětí i prarodiče? „Základem je opět komunikace, i když třeba prarodič opakovaně porušuje naše hranice. Dříve než s ním omezit styky, doporučuji snažit se vysvětlit si úhly pohledu, protože prarodič má na dítě úplně jiný vliv a v jeho výchově hraje velmi důležitou roli,“ přimlouvá se na závěr Dana Cooke.

Spustit audio

Související