Chrápání ohrožuje srdce a cévy. Pomoct může speciální maska, vysvětlil neurolog Martin Pretl
Chrápe devět z deseti lidí. Muži až třikrát častěji. Chrápání, hlavně spánková apnoe ohrožuje srdce a cévy, připomněl neurolog Martin Pretl. V pořadu Dva na Dvojce také prozradí, jestli se může po zhubnutí chrápání upravit.
„Při spánkové apnoe dochází k zástavám dechu. Spánek se nemůže prohloubit. Přitom hluboký spánek potřebujeme k tomu, abychom byli ráno odpočatí.“ A proč chrápeme? „Zbytní nám měkké tkáně, které máme v oblasti kořene jazyka a nosohltanu.“
Pomůže na chrápajícího zamlaskat nebo do něj strčit? „Pomůže, ale jen chvilku. Během ní musíme rychle usnout.“
Prvním doporučením je redukovat váhu
Řešením je laserová úprava patra nebo speciální maska, vysvěttlil Martin Pretl. "V tkáních se začíná usazovat tuk a jak proudí zvuk, tak tkáně rozvibruje a začíná chrápání. Pokud je tam zbytnělých tkání víc, může dojít i na uzávěru dýchacích cest, to už dochází ke spánkové apnoi.“
„Řešením je přístroj, který pomocí hadice a masky vytváří trvalý přetlak v dýchacích cestách. Laicky řečeno, je profoukne. Prvním doporučením je redukovat hmotnost, ale pacientům se to moc nedaří. Mnozí musí tento přístroj používat trvale.“
Související
-
Téměř polovina populace nad 65 let trpí některou z poruch spánku. Patří mezi ně také chrápání?
Poruchy spánku dělíme většinou na nespavost (insomnie), zvýšenou spavost (hypersomnie) a další poruchy spánku, ke kterým patří syndrom spánkové apnoe, noční děs a hrůzy.
-
Není chrápání jako chrápání. Kdy se obrátit na lékaře?
Někdy je chrápání jen akustická nepříjemnost, jindy ale může jít o příznak závažnějších zdravotních problémů, které mohou mít i nebezpečné následky.
-
Chrápání trápí každého pátého člověka z Vysočiny. Zájem o...
Chrápání a dlouhé dechové pauzy ve spánku trápí stále více lidí na Vysočině. Z 90 procent jde o muže, ženy se do problémové skupiny dostávají většinou až po menopau...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka