Ve dne buďte venku a v noci spěte ve tmě. Světelný expert Hynek Medřický radí, jak podpořit svůj cirkadiánní rytmus

21. březen 2023

Moderní civilizace hubí tmu. A narušuje tím svůj cirkadiánní rytmus. „Ten, který řídí světlo ve dne a tmu v noci. Vždycky to tak bylo a lidé se tím řídili. My jsme ale tmu zničili,“ tvrdí expert a vynálezce.  Zasahujeme světlem do celé přírody? Jaké to má následky? Co dělá umělé světlo v noci s hmyzem? A co s lidmi? Jaké nemoci z toho mohou vzniknout? Jaký je vliv spánku na lidské zdraví?

Lidé si prý myslí, že světlo zaručí bezpečnost v ulicích a na silnicích. „Není to tak. Sleduji statistiky od roku 2007, rozdělené na den a noc. Musíme zhasnout. Když to neuděláme, narušujeme tím svůj cirkadiánní rytmus,“ varuje světelný expert.

Může každý z nás udělat něco na jeho podporu? „Jakmile vstanete, běžte k oknu a dívejte se chvíli do slunce. Je jedno, jestli už vyšlo a je vidět. Pak se snažte být venku nebo blízko okna. Večer už jen ztlumte světlo a dejte ho do úrovně očí. Těsně před spánkem už sviťte jen oranžovým světlem. Svíčka je nejlepší. A v noci spěte ve tmě,“ uzavírá Hynek Medřický.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.