O správném svícení a dobrém spánku. Mistrovský kurz Hynka Medřického
Jak byste si v bytě měli rozmístit světla a lampy, abyste si seřídili vnitřní biologické hodiny? Proč je dobré vyhnout se modrému světlu večer, ale přes den nám může naopak podpořit naše kognitivní funkce? Proč většina lidí svítí špatně a jaké dopady to má na zdraví? V Mistrovském kurzu o tom mluví Hynek Medřícký, vynálezce vlastní žárovky a expert na světlo.
Související
-
Pilulka vás nezachrání. Důležitý je spánek, pohyb a dobrá nálada, radí imunolog Ilja Stříž
Zdraví je důležité a imunita zvlášť. Jak ji podpořit? „Nejsem velkým zastáncem potravinových doplňků, i když mohou mít podpůrný efekt,“ připouští v Blízkých setkáních.
-
Je spánek do půlnoci kvalitnější? A kdy se objevují sny? Odpovídá odborník na poruchy spánku
Na spánek se snažím myslet co nejméně, podotkl při příchodu do studia profesor Karel Šonka z Centra pro poruchy bdění a spánku. Platí, že je spánek do půlnoci kvalitnější?
-
V nocí máme málo tmy a ve dne méně světla. Není to dobré pro náš biorytmus, říká astronom Suchan
Proč ho neoslovuje krása rozzářeného nočního města? Jak bojuje proti světelnému smogu? A daří se mu měnit situaci i na legislativní úrovni? Moderuje Jana Rychterová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.