Vánoce bez kil navíc? Jde to. Stačí dodržovat pár zásad. A nemusíte se ani vzdát smažení na sádle
Vánoce jsou svátky klidu, ale také jídla. Hrůzu nahánějí těm, kdo se snaží svá kila navíc redukovat nebo prostě jen žít zdravě. Jak tedy péct a jíst o svátcích? Proč je tak těžké jídlu odolat? A pročje i o Vánocích nejdůležitějším jídlem dne snídaně? Poslechněte si tipy specialistky na výživu.
„Problém není samo jídlo, ale to, že mu mnozí nedokážou odolat celý rok. A na Vánoce jim to pak uletí ještě víc,“ vysvětluje specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková. „Kdybychom totiž odolávali celý rok, pak by nás pár dní o Vánocích nedokázalo vykolejit,“ dodává.
Jak tedy zdravě jíst i o svátcích? „Musíme si uvědomit, že i zdravé jídlo je chutné, zasytí nás a prospívá nám. A zdravě jíst lze, i když si dopřejeme cukroví, které k oslavám patří a které není nic nepřirozeného a nezdravého.“ To, co je nezdravé a nepřirozené je podle Margit Slimákové to, kam se stravování obecně posunulo.
Návykové jídlo posiluje hříchy
„Místo skutečného jídla totiž jíme vysoce průmyslově zpracované potraviny, které zkrátka obsahují látky, jež vedou k návykovosti. My toto jídlo nejíme, protože bychom ho výživově potřebovali, ale protože ho nedokážeme přestat jíst, jsme na něm závislí. A to se samozřejmě stupňuje o Vánocích.“
Čtěte také
Proto je důležité péct cukroví doma z poctivých surovin, ne ho kupovat v prvním supermarketu. „Takové cukroví je totiž plné aditiv, má extrémně vysoké množství cukru a je z hladké pšeničné mouky, která výživově nemá žádné potřebné hodnoty,“ vysvětluje specialistka na výživu.
Domácí pečení umožňuje cukr ubrat nebo ho nahradit alkoholickými cukry, jako je xylitol nebo erythritol. „Jedná se o zcela přirozené cukry, jejichž výhodou je, že je neumíme vstřebávat. Cítíme v ústech sladkou chuť, ale do krve se nám jich tolik nedostane.“
Nahradit lze i obyčejnou pšeničnou mouku moukou špaldovou, žitnou nebo ořechovou. Samozřejmostí je kvalitní máslo. Výzvou může být i nízkosacharidové cukroví „Nízkosacharidové recepty neobsahují mouku, mají daleko menší množství sacharidů, takže to nepovede k takovému výkyvu krevního cukru nahoru a dolů, kdy saháme po další sladkosti.“
K snídani polévka
Nesmírně důležité je ale podle specialistky na výživu také to, jakým způsobem se ráno nastartuje metabolismus. „Pokud totiž hned ráno sáhneme po cukroví, rozběhneme hypoglykemii a celý den pak pojedeme v cukroví. Proto je nutné začít něčím, co nás uspokojí, zasytí a nebude budit chutě na sladké. Vhodná je třeba zeleninová krémová polévka s přidanou bílkovinou, pomazánky nebo vajíčka.“
Co se týče smažení, doporučuje Margit Slimáková zůstat u sádla, které snese vysoké teploty. „Pokud by ale chtěl někdo odlehčit českou klasiku, může kapra upéct v troubě nebo ho ugrilovat, úplně nejlépe bez trojobalu.“
A samozřejmostí je pohyb. „Procházka do hodiny po jídle nebo 10 dřepů s výskokem pomůžou rozhýbat svaly, které pak mnohem rychleji nasávají cukr z krve a není tam tak velký výkyv,“ uzavírá Margit Slimáková.
Související
-
Málokde se lže tak, jako v ordinaci obezitologa, ujišťuje specialistka Dita Pichlerová
„Ve své ambulanci už jsem slyšela spoustu neuvěřitelných výmluv od pacientů proč nemohou zhubnout. Velkou roli zde hraje stud,“ vysvětluje lékařka.
-
Host: dietoložka Pavlína Zdeňková Kroužková
Co říká na módní trendy ve stravování? Nese sebou zdravý životní styl celoživotní odříkání?
-
Co dát dětem na svačinu? Hlavně ať je to skutečné jídlo, radí odbornice na výživu
S novým školním rokem si řada rodičů klade otázku, co dávat dětem na svačinu, aby to bylo nejen chutné, ale také zdravé. Odpověď je jednoduchá. Musí to být skutečné jídlo.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka