Václav Malý: Selhal papež Pius XII. za války, anebo židům pomáhal? Otevírají se vatikánské archivy

10. březen 2020

Vatikán na příkaz papeže Františka zpřístupnil archiv papeže Pia XII. K otevření léta vyzýval izraelský památník holokaustu Jad Vašem. Pius XII. podle nich za války jako morální autorita selhal.

Židovské organizace papeži Piovi XII. vyčítají, že veřejně neodsoudil nacistické vyvražďování židů. Vatikán ho naopak označuje za zachránce několika tisíc židovských obyvatel. Teď kvůli sporu předčasně otevírá archivy, které se obvykle zpřístupňují až 70 let po smrti hlavy katolické církve.

Proč Pius XII. mlčel?

Papež Pius XII. v roce 1951

„Výtky se týkají především období, kdy v Holandsku začal zátah proti židům a Pius XII. mlčel,“ připomíná světící biskup pražský Václav Malý. „Ale ono je to někdy těžké pro každého veřejného činitele. Veřejný projev totiž může zhatit probíhající diplomatická jednání.“

„Tehdy probíhala různá jednání, aby dejme tomu některé státy přijaly židy. Je třeba si uvědomit, že antisemitismus, byť skrytě, existoval v mnoha zemích. Nebylo jednoduché říct: Přijměte židy! Bylo důležité, jestli byl někdo osobně statečný. A Pius XII. mlčel, ale zároveň v zákulisí dělal, co mohl.“

Kdy vyjde celá pravda najevo

Víc se bude vědět, až se prozkoumají archivy. Jde ale o miliony dokumentů, které archiváři třídili mnoho let. „Já jsem sám zvědav,“ přiznává Malý v pořadu Jak to vidí. „I když už se asi nedočkám, že by celá pravda vyšla najevo.“

I tak je ale přesvědčený, že Pius XII. nebyl lhostejný vůči holokaustu. „Mnozí židovští představitelé mu na konci druhé světové války děkovali. Protože na příklad v Itálii bylo mnoho židů schováno v klášterech. Zároveň byli křtěni i židé, kteří nepřijali křesťanskou víru. To se dělo i u nás.“

Protesty proti Mnichovu nebo Tisovi

„Chtěl bych vyslovit veliký dík všem těm statečným kněžím, kteří třeba pokřtili židovské děti a tím je v podstatě zachránili, protože byli vedení jako křesťané. Tímto způsobem právě bylo zachráněno mnoho židů. Bohužel samozřejmě nikdo nepřekryje tu hrůzu, že šest milionů židů bylo vyvražděno.“

„Pius XII. taky protestoval proti Mnichovské dohodě. Za druhé světové války nebyl ve Slovenském štátu nuncius. A jeho tehdejší prezident Jozef Tiso byl často upomínán, aby se vzdal funkce. Protože to bylo nedůstojné, aby katolický kněz stál v čele státu, který byl spojen s německou říší.“

Zastánce tajné diplomacie?

Říká se, že Pius XII. byl zastáncem tajné diplomacie. „On byl z aristokratické rodiny. V podstatě od svého mládí se pohyboval v diplomacii. Byl nunciem v Bavorsku, potom pro celé Německo. Pak se stal státním sekretářem, což je ve vatikánských strukturách něco jako předseda vlády.“

Papežem se stal 12 března 1939. „Měl zkušenosti s diplomacií. On taky neprotestoval veřejně, protože chtěl taky chránit křesťany. Za druhé světové války byli pronásledováni nejen židé, ale i křesťané.“ Pius XII. zemřel v roce 1958. Od jeho smrti v říjnu uplyne 62 let.

Další témata: Itálie v celonárodní karanténě kvůli koronaviru; otevření vatikánských archivů po smrti Pia XII.; vztahy poválečného Československa a Vatikánu; vztahy papeže Františka a Benedikta XVI.; první katolická mše v protestantské katedrále sv. Petra v Ženevě se nekonala; 170 let od narození T. G. Masaryka; Jiří Šedivý bude řídit Evropskou obrannou agenturu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.