Václav Malý: Před 100 lety v exilu zemřel poslední český král Karel I. Habsburský. Usiloval o konec války
Ukončení první světové války pokládal za svůj prvořadý úkol Karel I. Habsburský, když se v roce 1916 po smrti císaře Františka Josefa ujal rakousko-uherské vlády. Právě dnes 1. dubna uplynulo 100 let od jeho smrti. Zemřel v exilu ve věku 34 let. Karel I. uměl výborně česky a zasazoval se například o nebombardování civilních cílů. V audiozáznamu dále uslyšíte biskupovy úvahy nad reformou kurie, přístupu pravoslavné církve k dění na Ukrajině nebo vzpomínku na Erharda Buska.
Nikdo nečekal, že by právě Karel I. mohl usednout na císařský trůn. „Byl to synovec Františka Josefa. A uprostřed první světové války převzal velmi těžké žezlo,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... světící biskup pražský Václav Malý.
„Od samého počátku se snažil, aby ta hrozná první světová válka skončila. Nepodpořil ho ale jeho spojenec Německo ani mnozí jeho vlastní generálové a ministři. Nicméně on v tom úsilí pokračoval,“ připomíná Malý. „Nelze mu upřít snahu.“
Nebombardujte civilní cíle
„Zároveň měl i sociální cítění. Založil ministerstva sociální péče, ministerstva národního zdraví, což byl v situaci velmi kruté první světové války krok kupředu. Prosazoval také, aby se nebombardovaly civilní cíle. Byl proti násilí.“
„Prosazoval i větší autonomii národů rakousko-uherské říše.“ A snažil se obnovit parlamentarismus. „To byl také krok kupředu. Protože za Franze Josefa se moc soustředila pouze na jeho osobu.“
„Po skončení války ovšem úplně nepochopil novou situaci a nechtěl se vzdát císařství. Byl tedy vyhnán na ostrov Madeira, kde velmi mladý zemřel.“ Zanechal po sobě mladou vdovu se sedmi malými dětmi. Narození osmého potomka se očekávalo.
Vztah k Čechům
Jaký měl Karel I. vůbec vztah k českým zemím? „On uměl výborně česky. Dokonce i vysokou školu, pražskou univerzitu, vystudoval jak v němčině, tak v češtině. Dlouhou dobu žil v Brandýse nad Labem, kde koupil zámek.“
„I se svou budoucí manželkou Zitou Bourbonsko-Parmskou se setkal v Čechách. Ve Františkových Lázních. Měl vzorný manželský a rodinný život, což u těchto pohlavárů ne vždy bývá. V roce 2004 ho papež Jan Pavel II. blahořečil,“ uzavírá Václav Malý.
Související
-
1198. schůzka: Poslední císař z rodu Habsburků
František Josef I. seděl na trůnu dlouhých 68 let. Když koncem listopadu 1916 císař zemřel, byl už dva roky stanoven jeho nástupce: Karel I. (1887-1922). Do dějin v...
-
Řidič vozu smrti. Osobní zpověď člověka, který byl přesvědčen, že mohl odvrátit první světovou válku
Dokument o Leopoldu Lojkovi, řidiči, který vezl následníka trůnu osudného dne 28. června 1914, vznikl ve spolupráci se Stanislavem Motlem z Lojkových deníkových záznamů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka