Řidič vozu smrti. Osobní zpověď člověka, který byl přesvědčen, že mohl odvrátit první světovou válku

Dokument o Leopoldu Lojkovi, řidiči, který vezl následníka trůnu osudného dne 28. června 1914, vznikl ve spolupráci se Stanislavem Motlem. Ten před několika lety našel na půdě domu ve Velkém Meziříčí rukopisně psanou zprávu o události, která změnila svět. Není jasné, proč pisatel zprávu napsal. Ale byla to osobní zpověď člověka, který byl přesvědčen, že mohl odvrátit jeden z největších válečných konfliktů v dějinách. Tímto mužem byl právě Leopold Lojka.

Leopold Lojka ve vojenském – obrázek ze září 1914, opět ze Sarajeva

První díl ze série Příběhy 1. světové války se dostal do top 10 v soutěži URTI 2014, kde soutěžil s dalšími 92 příspěvky z 34 zemí. Na mezinárodním festivalu Prix Marulić 2015 získal druhou cenu v kategorii krátkých forem.

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.