Václav Malý: Olympiáda v Pekingu je jedna velká faleš

4. únor 2022

V Pekingu dnes vzplane olympijský oheň. Čínská metropole se tak stane prvním městem, které hostilo jak letní, tak zimní olympiádu. Radost ze sportovní události ale kalí fakt, že pořadatelem je země, která porušuje lidská práva.

Před 20 lety Peking jako kandidát na pořadatele letních olympijských her sliboval občanské svobody, lidská práva a zlepšení podmínek v Tibetu. Situace v dnešní Číně tomu ale nijak nenasvědčuje. Represe vůči Ujgurům a kritikům režimu jsou denním chlebem.

Z důvodu porušování lidských práv v Číně oznámila řada zemí světa včetně České republiky diplomatický bojkot olympiády v Pekingu.

Svízelná situace

„Otázka lidských práv v Číně je skutečně velmi svízelná,“ hodnotí v pořadu Jak to vidí... světící biskup pražský Václav Malý.

Čtěte také

„Samozřejmě nejde jen o utlačování Ujgurů. Jde třeba i o právníky, kteří se zastávají lidí z venkova. Jde o křesťany. Lidé jsou intenzivně sledováni kamerovými systémy ve veřejném prostoru. Končí i éra dvojího systému Číny, kdy Hongkong ztrácí svoji politickou nezávislost a svébytnost.“

O to více hořkosti navozuje taková událost, jakou jsou olympijské hry. „Olympijské hry mají být symbolem přátelství a smíření. Olympiádu v Pekingu ale vnímám jako jednu velkou faleš.“

Symbol přátelství

„Nejsem samozřejmě ten, kdo by chtěl do sportu tlačit politiku, pokračuje biskup. Na druhé straně je ale třeba brát vnější okolnosti na zřetel. Máme tu sportovce, kteří se radují ze svých výkonů, na druhé straně to není pravý obraz země, ve které se olympijské hry konají.“

„Čína na olympijské hry samozřejmě vynaloží obrovské prostředky, bude to pompézní, ale bude to falešné. Je proto dobře, že i z naší strany zazněl politický bojkot. Že žádný představitel našeho státu se olympijských her nezúčastní.“

Další témata rozhovoru: stoupající počet Čechů, kteří se hlásí k víře; odkaz Charty 77 a jak pečovat o historickou paměť; úmrtí jihoafrického biskupa Desmonda Tutu.

Spustit audio

Související