Zákaz uctít památku ukrajinských obětí je proti duchu olympismu
Mezinárodní olympijský výbor zakázal během her veřejně uctívat památku obětí z Kyjeva. Jde prý o vnitřní dění, které by se nemělo dostávat do ducha olympiády.
„To rozhodnutí mě nepřekvapuje,“ říká Jiří Hlaváč. Od éry předsedy MOV Avery Brundage se podle něj olympiáda stala nástrojem marketingu a obchodu. Olympijský výbor si je vědom názoru svého hostitele, prezidenta Putina, na události v Kyjevě, tak chtěl předejít dalším konfliktům.
„Býval krásný zvyk, že v době olympijský her ustaly jakékoli sváry, jakékoli války. Neděje se tak,“ posteskl si.
Dodržování příměří během olympiády není mýtus
Připomněl události z olympiády v Lillehammeru v roce 1994. Tehdy se na den zastavily boje na Balkáně, v Sarajevu. Proč se to nedaří teď? „Možná že ekonomické a politické zájmy mají větší razanci a větší dopad, než měly tehdy. Anebo to bylo tím místem konání.“
Když budou féroví sportovci, budou féroví i funkcionáři
Samotné sportovní dění hodnotí kladně. Oceňuje ohromnou pracovitost a důslednost přípravy těch nejlepších. „Štěstěna už tam dnes moc velkou roli nehraje.“ Také se zatím neobjevil ani jediný případ dopingu. „Nové sportovní osobnosti ukazují, že i v roce 2014 je možné sportovat velmi poctivě. Ono fair-play má být v první řadě na těch sportovištích. A budou-li féroví sportovci, je pravděpodobné, že nakonec budou féroví i funkcionáři. Přál bych si to.“
Co si myslí o neúspěchu hokejistů, ale i například o dnešním Mezinárodním dni mateřského jazyka či o plánech na stavbu nové koncertní síně v Praze, si poslechněte ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.