Václav Malý: Neshodneme se se všemi. Ale musíme se učit žít na jedné planetě
Za lidské bratrství, tak se jmenuje dokument, který během své únorové návštěvy Arabského poloostrova podepsal papež František s hlavou mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tájibem. Jak se daří naplňovat deklarované přátelské vztahy mezi křesťany a muslimy?
František jako první papež stanul na Arabském poloostrově. Spolu s hlavou mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tájibem podepsali dokument Za lidské bratrství. „Jde o deklaraci, jakýsi první krok, který ukazuje směr k vzájemnému pokojnému soužití,“ hodnotí Václav Malý.
Začít konečně něco dělat
„Nemůžeme jenom říkat, že protestujeme proti tomu nebo onomu. Ale musíme konečně začít něco konkrétně dělat,“ zdůrazňuje pomocný biskup pražský v pořadu Jak to vidí...
„Neznamená to, že přestane teologická diskuze nebo že se hned se všemi náboženstvími ve všem shodneme. Ale jde o to, že žijeme na jedné planetě, máme za ni všichni zodpovědnost a je potřeba zdůrazňovat, že to podstatné vychází od svobody jednotlivce. To není individualismus, ale podpora individuality.“
Jaké jsou hlavní myšlenky dokumentu Za lidské bratrství?
- vzájemná úcta mezi muslimy a křesťany,
- bratrské soužití v míru,
- rovnost lidských bytostí, mužů i žen jakéhokoli světového názoru nebo náboženského vyznání,
- svoboda vyznání, která znamená i možnost šířit myšlenky vlastního náboženství,
- náboženský pluralismus je výrazem Boží moudrosti,
- ochrana míst náboženského kultu,
- princip občanství, který škrtá myšlenku konfesního státu,
- upevnění všeobecných lidských práv, a to také pro ženy, které by měly mít možnost volit a být voleny
Začít se musí na školách
Deklarace konstatuje, že začít realizovat její myšlenky by se mělo začít ve školském systému. Také proto byl v září ustaven výbor, který má pomáhat uvádět stanoviska dokumentu do praxe. Připojil se k němu i rabín významné newyorské synagogy a očekává se, že se k dokumentu připojí i představitelé dalších náboženských tradic.
„Pokud by se podařilo alespoň do části školství – jak muslimského, tak křesťanského – vtělovat tyto myšlenky, seznamovat s nimi a vychovávat žáky a žákyně v toleranci vůči druhým jiného vyznání, byl by to veliký krok,“ konstatuje biskup Malý.
Další témata rozhovoru: katoličtí krajané v Austrálii; ocenění za boj za lidská práva; Praha před 30 lety, kdy přes západoněmeckou ambasádu utíkaly tisíce občanů tehdejší NDR.
Související
-
Václav Malý: Situace křesťanů ve světě se zhoršila. Měli bychom klást na stůl otázku lidských práv
Zhruba 61 procent světové populace žije v zemích, které nerespektují náboženskou svobodu. Jaká byla situace pronásledovaných křesťanů v roce 2018 a co by ji mohlo zlepšit?
-
Václav Malý: Papež chce povzbudit každého člověka, aby si uvědomil svoji důstojnost
Papež František čelí kritice, že se vzdaluje od katolické doktríny. Kritikové mu vyčítají liberální přístup k homosexuálům, rozvedeným lidem nebo luteránům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.