Václav Malý: Neshodneme se se všemi. Ale musíme se učit žít na jedné planetě

4. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Imám Ahmad al-Tajíb navštívil papeže Františka

Za lidské bratrství, tak se jmenuje dokument, který během své únorové návštěvy Arabského poloostrova podepsal papež František s hlavou mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tájibem. Jak se daří naplňovat deklarované přátelské vztahy mezi křesťany a muslimy?

František jako první papež stanul na Arabském poloostrově. Spolu s hlavou mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tájibem podepsali dokument Za lidské bratrství. „Jde o deklaraci, jakýsi první krok, který ukazuje směr k vzájemnému pokojnému soužití,“ hodnotí Václav Malý.

Začít konečně něco dělat

„Nemůžeme jenom říkat, že protestujeme proti tomu nebo onomu. Ale musíme konečně začít něco konkrétně dělat,“ zdůrazňuje pomocný biskup pražský v pořadu Jak to vidí...

„Neznamená to, že přestane teologická diskuze nebo že se hned se všemi náboženstvími ve všem shodneme. Ale jde o to, že žijeme na jedné planetě, máme za ni všichni zodpovědnost a je potřeba zdůrazňovat, že to podstatné vychází od svobody jednotlivce. To není individualismus, ale podpora individuality.“

Jaké jsou hlavní myšlenky dokumentu Za lidské bratrství?

  • vzájemná úcta mezi muslimy a křesťany,
  • bratrské soužití v míru,
  • rovnost lidských bytostí, mužů i žen jakéhokoli světového názoru nebo náboženského vyznání,
  • svoboda vyznání, která znamená i možnost šířit myšlenky vlastního náboženství,
  • náboženský pluralismus je výrazem Boží moudrosti,
  • ochrana míst náboženského kultu,
  • princip občanství, který škrtá myšlenku konfesního státu,
  • upevnění všeobecných lidských práv, a to také pro ženy, které by měly mít možnost volit a být voleny

Začít se musí na školách

Deklarace konstatuje, že začít realizovat její myšlenky by se mělo začít ve školském systému. Také proto byl v září ustaven výbor, který má pomáhat uvádět stanoviska dokumentu do praxe. Připojil se k němu i rabín významné newyorské synagogy a očekává se, že se k dokumentu připojí i představitelé dalších náboženských tradic.

„Pokud by se podařilo alespoň do části školství – jak muslimského, tak křesťanského – vtělovat tyto myšlenky, seznamovat s nimi a vychovávat žáky a žákyně v toleranci vůči druhým jiného vyznání, byl by to veliký krok,“ konstatuje biskup Malý.

Další témata rozhovoru: katoličtí krajané v Austrálii; ocenění za boj za lidská práva; Praha před 30 lety, kdy přes západoněmeckou ambasádu utíkaly tisíce občanů tehdejší NDR.

autoři: Jan Burda , Václav Malý , and
Spustit audio

Související