Václav Malý: Naše společnost je v budování míru ospalá. Klid zbraní bereme jako samozřejmost
Papež František na setkání se školáky opět apeloval na úsilí budovat mír. A to i v dobách, kdy válka zrovna nezuří. Jaká pozornost je věnována míru ve světě od vypuknutí války na Ukrajině? Bere západní společnost klid zbraní jako samozřejmost? A proč následovat moderní proroky? Biskup Václav Malý v audiozáznamu ještě zavzpomíná na Václava Havla a prozradí, o čem bychom měli přemítat v době adventu.
„Naše společnost je v budování míru trochu ospalá. Teď jsme se sice probudili, protože válka probíhá v blízkosti našich hranic. Na planetě je ale mnoho míst, kde se válčí. O nich se ale skoro nemluví,“ poukazuje v pořadu Jak to vidí... světící biskup pražský Václav Malý.
Čtěte také
Ze sdělovacích prostředků zaznívají zprávy hlavně o válečném běsnění na Ukrajině. O Eritreji, Kongu, Nigérii nebo indicko-pákistánském napětí se nemluví. „A přitom i tam dochází k zabíjení. Papež František to dokonce nazývá třetí světovou válkou. Samozřejmě že jsou i u nás iniciativy, které se tím zabývají. V povědomí společnosti to ale zdaleka není tak, jak by být mělo,“ všímá si Malý.
Podle něj si západní společnost příliš neuvědomuje, jak obrovskou výsadou je žít v míru. „Teď to teprve poznáváme, když válka v sousedství ovlivňuje politicky a ekonomicky i naši republiku.“
Ve stopách novodobých proroků
Papež František vyzval mladé školáky a jejich pedagogy k tomu, aby šli ve stopách novodobých proroků. Jmenoval přitom „papeže míru“ Jana XXIII. a Martina Luthera Kinga. „V této souvislosti je ale třeba vysvětlit, že prorok není ten, kdo předjímá budoucnost. Je to člověk, který v daném okamžiku vystihne, co je třeba – pro společnost nebo pro orientaci jednotlivce, pro jeho zodpovědnost nejen vůči sobě, ale i vůči celku.“
Podle Malého nemusí jít nutně ani o morální vzor. Především musí jít o citlivého člověka, který vystihne takzvané znamení doby. „Vzhledem k budoucímu vývoji je totiž třeba poznat, co je třeba od společnosti a jednotlivce tady a teď.“
Bohatší díky maličkostem
Současnou společnost podle biskupa rozdělují hlavně informace. „Sám někdy žasnu, čemu všemu lidé věří. Naivita, neznalost, zjednodušování života je u některých opravdu na pováženou.“ Současná doba tedy podle něj vyžaduje především schopnost rozlišovat. „Co je pravda, co je lež, co je polopravda, co je pouhá domněnka, co odvrhneme a podle čeho se budeme orientovat.“
Čtěte také
Zároveň ale současná doba vyžaduje i to, aby lidé unesli tíhu nejistoty. „Samozřejmě dobře vnímám, že mnohé vrstvy naší společnosti mají oprávněný strach, jak bude ekonomická situace vypadat. Dosud jsme žili v klidu. Ale není všem dnům konec. Navíc to probudilo solidaritu těch, kteří jsou schopni pomoci těm, kteří mají méně.“
I když je to těžké, člověk by se neměl uzavírat do svého vidění situace. „Měl by se rozhlédnout kolem sebe, aby viděl, že je o koho se opřít. A pak se třeba zamyslel, jestli i on může činit něco dobrého, někoho potěšit. Nejde přece o zápis do dějin, ale o maličkosti. A pokud toto člověk vidí, jeví se mu život trošku jinak,“ uzavírá Václav Malý.
Související
-
Václav Malý: Jak se k ruské invazi na Ukrajinu staví pravoslavná církev v Rusku?
Duchovní vyzývají patriarchu moskevského a veškeré Rusi Kirilla, aby požádal Putina zastavit „nesmyslný boj proti ukrajinskému lidu, v němž jsou zabíjeni nevinní lidé“.
-
Václav Malý: Chudí, nezaměstnaní i lidé na útěku. Charita ČR pomáhá už od dob Rakouska-Uherska
Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb. Lidem v nouzi pomáhá již jedno století. Přesto o ní veřejnost příliš neví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.