Václav Cílek: Sklep je velké bohatství, starejte se o něj
Česko zažilo další mrazivou noc. Na Šumavě teploty klesly až pod minus 20 °C. Kdy se lidé naučili využívat led? A proč se nejspíš blíží renesance studených sklepů?
„Zajímají mě suroviny, které proměnily svět,“ říká geolog Václav Cílek. „Kdyby nebylo železa, nevznikly by železnice ani velké zaoceánské lodě a třeba Spojené státy by se nestaly tím, čím jsou, tak rychle.“ A jednou z takových surovin je podle Václava Cílka právě led.
S ledem se v Evropě obchodovalo už ve středověku. Například dovoz ledu k nám souvisí pravděpodobně s dovozem ústřic z benátské oblasti na konci středověku. Led přitom doplňovali obchodníci nejspíš v Alpách a pak na Šumavě.
Ledový průmysl proměnil svět
„První techniky chlazení vymysleli už Peršané. Od nich to převzali Římané, na něž navázala italská renesance, Němci, Francouzi a nakonec Angličané,“ vysvětluje kořeny vzniku ledového průmyslu Václav Cílek. Obrovský rozkvět zaznamenal ledový průmysl ale až v první polovině 19. století.
„V Nové Anglii a později také v Norsku se po roce 1820 objevil ‚ledový král‘, který měl vizi, že bude dovážet led nejdřív někam na Jamajku. Tam se to ale neujalo, nikdo led nechtěl koupit,“ vypráví geolog a klimatolog.
„Pak zkusil Kubu, kde už o něj měli zájem zbohatlíci. A protože neprodal všechno a led mu zbyl, napadlo ho dovézt v něm tropické ovoce nazpátek do Ameriky. A to byl začátek,“ popisuje a dodává, že Američané potom vypravovali lodě s ledem dokonce až do Indie nebo Austrálie.
Blíží se renesance sklepů
U nás souvisí obchod s ledem především s dovozem čerstvých mořských ryb. Naši předkové si ale spíše než nákupem drahého ledu při uskladňování potravin pomáhali zakládáním a udržováním studených sklepů.
Využívat sklepy radí ostatně i nejrůznější příručky o krizovém přežití. Sklep je podle nich velké bohatství, o které bychom se měli starat. A podle Václava Cílka současné klimatické změny lidi opět k této tradici přivedou.
Další témata rozhovoru: Jak se lidé v minulosti ochlazovali? Může být vysazování smíšených lesů zbraní proti suchu? V jaké kondici jsou naše lesy? Je jaderná energie cestou z energetické krize? A jaká je budoucnost dosluhující elektrárny Dukovany? Dá se poznat, že se blíží nějaký dějinný nebo společenský zlom?
Související
-
Blackout: Jdeme z města. Dokument o přežití
Co budete dělat vy, až nepůjde elektřina a svět se zhroutí? Martina Kociánová a Tomáš Černý s Václavem Cílkem a plukovníkem Karlem Klinovským na výpravě za preppery.
-
Václav Cílek: Arktida taje zoufale rychle! Nepomůže nám ani...
Každá zima je jiná. Z jedné anomálie se nedá usuzovat na velké klimatické změny. Je ale pravda, že dva velmi chladné měsíce jako letos se u nás ukážou jednou za 6 l...
-
Přepis: Jak to vidí Václav Cílek - 29. listopadu 2018
Hostem byl geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...