Václav Cílek: Měl jsem pocit, že národ ještě něco čeká, protože se chová bez respektu
Vláda v pondělí pozdě večer oznámila další zpřísnění opatření proti koronaviru. Současná situace něco vypovídá o národní povaze. Selhali politici, ale selhali jsme i my, jako lidi, říká geolog Václav Cílek.
Během první vlny epidemie koronaviru lidé podle něj drželi pospolu, dodržovali, co měli. Během uvolnění ale podle Cílka vláda možná podcenila situaci - a možná jen poslouchala hlas lidu, který si uvolnění přál. „Lidé na sebe v hospodách občas spiklenecky pomrkávají, jakože roušky nenosí, berou to jako druh odporu vládě, připadá mi to jako za minulého režimu,“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí…
Čtěte také
Jako příklad dává zkušenost ze severní Itálie, kde jeho kolega zjišťoval informace ohledně ubytování v hotelech kvůli lyžování. „V restauracích nejsou bufety, ale malé mističky zabalené do igelitu. Všichni nosí roušky. Doopravdy to brali vážně. Před koronavirem mají velkou pokoru,“ míní Cílek. Situace v České republice je oproti tomu jiná.
Obavy, ale ne strach
Zmiňuje například trh v Českých Budějovicích, kde byl během svých cest. „Nebylo tam tolik lidí jako normálně, ale přeci jen to bylo velké shromaždiště lidí. Byli jsme také na pracovní večeři, hospody byly plné a špatně větrané,“ říká Cílek. Národ se podle něj chová bez patřičného respektu a pokory.
Přibližuje i svůj osobní postoj k epidemii koronaviru. „Mám z vývoje obavy, ale ne moc velký strach. Snažím se porozumět tomu, co se děje okolo mě a snažím se minimalizovat rizika. To znamená, když to jde, nechodit mezi lidi,“ poznamenává Cílek.
Z premianta odstrašující případ
„Nadáváme na vládu, co vše udělala špatně a mnoho věcí určitě mohla udělat lépe, zároveň se na to ale podívejme z hlediska situace, která má nějakou inteligenci,“ poznamenává Václav Cílek.
V zahraničí se o Česku píše jako o zemi, která byla premiantem v boji proti koronaviru a nyní je modelovým příkladem úskalí příliš rychlého a sebevědomého uvolnění protikorovnavirových omezení. Podle Cílka je viníkem zmiňovaná národní povaha.
Epidemie je podle geologa už od začátku „politikum“, protože se jedná o strach po stránce emoční a ekonomiku po stránce materiální. Krize má podle Cílka také málokdy jen jednu složku. „Někdy mluvíme o kompozitních krizích, kdy se kombinuje hladomor, válka a sociální nepokoje,“ říká Cílek.
Různé epidemie, různé situace
Ukazuje se podle něj i to, že každá epidemie je individuální. „Vyvíjí se různým způsobem a odezvy z regionů jsou velmi individuální,“ říká Cílek. Rozdíly jsou podle něj i v rámci měst. Některá mohou být postižená více, jiná méně. Podle Cílka se také ukazuje, že po epidemii většinou dochází ke zmatkům. „Působí na mnoha různých místech a je to komplikované. Dopady budou mnohačetné a budou přicházet ze stran, o kterých zatím teď netušíme, protože svět je propojený,“ podotýká Cílek.
Další témata rozhovoru: co v sobě má zakódované označení pro nákazu; spojení mezi hladem a konfliktem; klíč k dalšímu fungování státu a společnosti; vztah k řece.
Související
-
Jan Kubáček: Marketérem voleb byl koronavirus. Volit přišla významná skupina naštvaných lidí
Výsledky krajských a senátních voleb ovlivnila epidemie koronaviru. Lidé přišli k urnám říct, jestli jsou spokojeni, jak vláda opatření zvládá.
-
Richard Hindls: Epidemie stojí lidstvo strašně moc. Nezbývá než věřit, že to dobře dopadne
V České republice začne opět platit nouzový stav. Cílem je zabránit šíření epidemie koronaviru. Jaký dopad budou nové restrikce mít?
-
Přepis: Jak to vidí Václav Cílek – 13. října 2020
Hostem byl geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.