V dabingu se nesmíš snažit být lepší než herec, tvrdí herečka Ilona Svobodová
Jejím hlasem k divákům česky promlouvají hvězdy jako Michelle Pfeiffer, Demi Moor či Sharon Stone. „Mojí nejoblíbenější je Michelle, tu už mám přečtenou a rozumíme si,“ směje se. Považuje se za inventář nekonečného seriálu Ulice? Co původně vystudovala? Proč se nechala tetovat? Je vstřícnou učitelkou pro svoje studenty? Na co by pozvala do divadla?
„Dabing dělám moc ráda,“ vypráví. „Od doby, kdy jsem prošla starou dabingovou školou, říkám, že se nesmíš snažit být lepší než herec. A nesmíš vadit. To znamená, že hlasem je dobré být pod tou rolí. Křičet, plakat, ale nesnažit se být lepší. Pak tvůj hlas splyne s postavou.“
Po roce 1989 přišel dabingový boom. „To, co se dělo, se moc k dabingu přirovnávat nemohlo. Bylo třeba naplnit videotéky, takže se dabovalo v šesti lidech všechno. Ale vždycky jsem si hlídala, a dělám to dodnes, abych to dělala dobře a nedělala chyby. Protože pak si lidi neřeknou, že to někdo špatně upravil nebo zrežíroval, ale že Svobodová je blbá. Takže si to všechno hlídám, ať už je to rychle, nebo pomalu,“ uzavírá herečka Ilona Svobodová v Radiocafé Vinohradská 12.
Související
-
Ilona Svobodová: Ulice je fabrika, ale má to řád a jsem tam ráda
Jaké to je být Jitkou Farskou z nekonečného seriálu Ulice? A co by chtěla změnit na Pražské konzervatoři, kde se stala šéfkou Hudebně dramatického oddělení?
-
Bardi dřív zvládali i večírky. To já se musím ráno trochu déle mátořit, vtipkuje Ilona Svobová
Nedávno oslavila kulatiny. „Jsem chodící optimismus, takže moje šedesátka vypadá takhle,“ směje se herečka, která má za sebou spoustu krásné práce. Ale změna je život.
-
Dabing je služba originálu. Je u mě na posledním místě, přiznává Aleš Procházka alias profesor Snape
Na pultech je deník britského herce Alana Rickmana, kterému propůjčil hlas Aleš Procházka. „Dabing je nejméně svobodná disciplína, protože se musíte přizpůsobit herci.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...