Ilona Svobodová: Ulice je fabrika, ale má to řád a jsem tam ráda

9. leden 2019

S herečkou a dabérkou Ilonou Svobodovou vstoupila do studia Dvojky energie a dobrá nálada. Se stejným temperamentem a odhodláním přijala teď i novou roli šéfky Hudebně dramatického oddělení na Pražské konzervatoři.

„Měla jsem obavy, že to nezvládnu, ale teď jsem úplně nadšená,“ říká v Hostu do domu Ilona Svobodová. „Nejsem vůdčí typ, jen mám plno nápadů. Chtěla bych do vztahu mezi studenty a pedagogy vrátit vzájemný respekt a snažit se nasměrovat studenty k tomu, aby se dokázali svobodně pohybovat na jevišti.“

Drilem ke svobodě

Právě svoboda na jevišti je pro ni jednou z nejdůležitějších schopností, které může herec získat. Dojít se k ní podle Ilony Svobodové dá paradoxně velkým drilem při zkoušení. Jedním z režisérů, kteří ji právě tomuhle naučili, je Martin Huba, se kterým nastudovala mimo jiné hru Ingmara Bergmana v Divadle v Řeznické: „Martin mě nechal asi čtyři hodiny v kuse zkoušet jeden monolog. A já už jsem to nevydržela, a protože jsem zrovna držela v ruce botu, tak jsem jí po něm hodila a říkám: ‚Martine, já už nemůžu.‘ A on na to: ‚Ale toto bylo naozaj pekné, to tam zostane,‘“ vzpomíná se smíchem Ilona Svobodová.

Ulice mi bere soukromí

V očích řady diváků je Ilona Svobodová spojovaná především s postavou Jitky Farské v seriálu Ulice. „Průměrný divák je zvyklý, že se potkáváme skoro každý večer v Ulici. Je to určitá nesvoboda a vadí mi to. Bere mi to soukromí a osobní život. Většina těchto diváků má pocit, že jste jejich majetkem a že s vámi žijí,“ poodhaluje odvrácenou stranu popularity herečka. Jinak ji ale práce na nekonečném seriálu, kde účinkuje od jeho začátku, stále těší. „Je to fabrika, to je pravda, ale má to řád, a kdyby to na place mezi námi vzájemně nefungovalo, tak už tam nejsem,“ dodává Ilona Svobodová.

Co se dá na herectví naučit? Jaký byl život s hudebníkem Petrem Skoumalem? Proč se v padesáti rozhodla nechat se tetovat a odjela na školu do Francie? A jezdí ještě na snowboardu?I na to se Ilony Svobodové zeptal moderátor Jiří Holoubek.

autoři: Jiří Holoubek , and
Spustit audio

Související