Dabing je služba originálu. Je u mě na posledním místě, přiznává herec Aleš Procházka alias profesor Snape
Na pultech je kniha britského herce Alana Rickmana, kterému propůjčil hlas Aleš Procházka. „Dabing je nejméně svobodná disciplína, protože se musíte přizpůsobit herci na plátně,“ vysvětluje. Kdy se začal zajímat o herectví a jak se dostal k roli profesora Severuse Snapea v Harry Potterovi? Má rád malé scény? Jak pečuje o svůj hlas? A je v něčem podobný Klementu Gottwaldovi?
Když mu z Londýna přišly instrukce k dabingu profesora Snapea, kterého hrál v seriálu o kouzelnickém učni právě Alan Rickman, byla tam prý jedna geniální poznámka. „Pan režisér mi psal, že profesor Snape mluví, jako by o nic nešlo a přitom chtěl rozdrtit v ruce golfový míček. Tomu my herci říkáme zlatá připomínka.“
„Když jsem pak přišel na první natáčecí den, měl jsem na pultíku text a golfový míček. Přiznám se, že během prvního dílu jsem ho doopravdy drtil v ruce a mám ho dodnes schovaný,“ vzpomíná.
Aleš Procházka je vynikajícím dabérem, přesto je to pro něj neoblíbená disciplína. „Dabing je služba originálu. Proto je u mě na posledním místě.“ V poslední době se také změnil k horšímu. „Na všechno byl dřív čas a všichni partneři se mnou byli ve studiu. Teď jste ve studiu sám, kratší repliky se nezkoušejí a pak ten dabing často dopadá tak, jak dopadá,“ uzavírá Aleš Procházka v Blízkých setkáních z Radiocafé Vinohradská 12.
Související
-
Jeho známý hlas má neznámou tvář. „Kéž bych uměl dabovat jako pan Filipovský,“ přeje si Bohdan Tůma
S dabingem koketoval už v prvním ročníku na konzervatoři. „Věděl jsem, že dělat divadlo a dabing naplno dohromady nejde,“ tvrdí Bohdan Tůma.
-
Deprese jsem řešila workoholismem. Zrcadlo první dámy dabingu Olgy Walló
Spisovatelka, psycholožka, dabingová režisérka. Sžíravá komentátorka vlastního života. Jak Olgu Walló ovlivnili rodiče? A co to udělalo s její psychikou?
-
S Poirotem jsem strávil dvanáct let, říká známý dabér Jaromír Meduna
Jeho hlasem mluví v TV slavný detektiv Hercul Poirot. Na Dvojce ho teď ve stejné roli uslyšíte i v nové rozhlasové detektivce Agathy Christie Žlutý iris.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.