Už tam našli poklad jako z Titaniku, vzácný relikviář i stůl Adolfa Hitlera. Co ještě skrývá hrad a zámek Bečov?
Bečov se zapsal do historie českého zločinu i do historie českého vinařství. Nově se možná zapíše jako první český hrad, kde našli draka. Tedy něco podobného.
Hrad a zámek Bečov nebyl po válce vybrán v první vlně mezi zpřístupněné objekty. „Padesát let se jím nikdo hlouběji nezabýval. Proto se až teď podařilo identifikovat stůl Adolfa Hitlera, na kterém tu rostly klívie. Jeho pravost se podařilo vystopovat přes výrobce,“ popisuje bečovský kastelán Tomáš Wizovský.
Pravý původ stolu byl potvrzen v prvním desetiletí 21. století. Veřejnosti byl představen až v roce 2012. Už v 80. letech ale v Bečově našli unikátní relikviář sv. Maura (podivným okolnostem nálezu se věnuje jeden z dílů Historie českého zločinu Akce starožitnost).
„Relikviář Bečov proslavil. Na druhou stranu odklonil pozornost od středověkého hradu, který je v zakonzervované podobě. Je v něm absolutní ticho. Máte tam pocit, že na vás mluví dějiny.“
Několik milionů v lahvích
Spolu s relikviářem bylo objeveno i 133 lahví archivních vín a koňaků z konce 19. století. Jde o skutečný poklad. „Odborníci říkají, že náš soubor lahví je srovnatelný s lahvemi z Titaniku,“ upozorňuje kastelán. Cena jedné lahve je kolem 750 000 korun.
„Tradovaly se různé historky, že když vykopali relikviář, tak to oslavili tímto vínem. Ale kriminalisté tehdy vyhotovili přesný seznam a ten sedí,“ vyvrací Wizovský jeden mýtus. Vinaři a someliéři ale tlačí na to, aby víno splnilo svůj účel. U nejdražších vín totiž existuje možnost tzv. překorkování.
„Víno je omlazeno vínem ze stejné vinice a opatřeno novým korkem. Loni se na Bečově dělalo tzv. přechutnávání vín. Přijeli sem z původní vinice, a speciálním zařízením, což je ultratenká jehla, ochutnali vzorek vína. Znalci řekli, že většina vzorků je v excelentním stavu.“
Ukrývá Bečov čínského draka?
Vydá Bečov ještě další tajemství? „Je to možné. Podařilo se například prokázat, že z Bečova je diadém, který je na zámku Kozel. Jedná se o čelenku princezny rodu Beaufort-Spontin. Má cenu milionů. Na světě je i mineralogická sbírka vévody Beauforta. A spekuluje se, že by na hradě mohly být i věci typu čínského draka.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.