Už tam našli poklad jako z Titaniku, vzácný relikviář i stůl Adolfa Hitlera. Co ještě skrývá hrad a zámek Bečov?

13. červenec 2017

Bečov se zapsal do historie českého zločinu i do historie českého vinařství. Nově se možná zapíše jako první český hrad, kde našli draka. Tedy něco podobného.

Hrad a zámek Bečov nebyl po válce vybrán v první vlně mezi zpřístupněné objekty. „Padesát let se jím nikdo hlouběji nezabýval. Proto se až teď podařilo identifikovat stůl Adolfa Hitlera, na kterém tu rostly klívie. Jeho pravost se podařilo vystopovat přes výrobce,“ popisuje bečovský kastelán Tomáš Wizovský.

Pravý původ stolu byl potvrzen v prvním desetiletí 21. století. Veřejnosti byl představen až v roce 2012. Už v 80. letech ale v Bečově našli unikátní relikviář sv. Maura (podivným okolnostem nálezu se věnuje jeden z dílů Historie českého zločinu Akce starožitnost).

Z jedné strany hlídá vstup do schránky svatý Maurus

„Relikviář Bečov proslavil. Na druhou stranu odklonil pozornost od středověkého hradu, který je v zakonzervované podobě. Je v něm absolutní ticho. Máte tam pocit, že na vás mluví dějiny.“

Několik milionů v lahvích

Spolu s relikviářem bylo objeveno i 133 lahví archivních vín a koňaků z konce 19. století. Jde o skutečný poklad. „Odborníci říkají, že náš soubor lahví je srovnatelný s lahvemi z Titaniku,“ upozorňuje kastelán. Cena jedné lahve je kolem 750 000 korun.

r_2100x1400_dvojka.png

„Tradovaly se různé historky, že když vykopali relikviář, tak to oslavili tímto vínem. Ale kriminalisté tehdy vyhotovili přesný seznam a ten sedí,“ vyvrací Wizovský jeden mýtus. Vinaři a someliéři ale tlačí na to, aby víno splnilo svůj účel. U nejdražších vín totiž existuje možnost tzv. překorkování.

„Víno je omlazeno vínem ze stejné vinice a opatřeno novým korkem. Loni se na Bečově dělalo tzv. přechutnávání vín. Přijeli sem z původní vinice, a speciálním zařízením, což je ultratenká jehla, ochutnali vzorek vína. Znalci řekli, že většina vzorků je v excelentním stavu.“

Ukrývá Bečov čínského draka?

Vydá Bečov ještě další tajemství? „Je to možné. Podařilo se například prokázat, že z Bečova je diadém, který je na zámku Kozel. Jedná se o čelenku princezny rodu Beaufort-Spontin. Má cenu milionů. Na světě je i mineralogická sbírka vévody Beauforta. A spekuluje se, že by na hradě mohly být i věci typu čínského draka.“

Bečov
autor: zk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.