Tenhle výhled měl být jen pro Hitlera. Moc si ho ale neužil
Byl to takový danajský dar. Nechvalně známé Orlí hnízdo Adolf Hitler moc nenavštěvoval. Bál se výšek, výtahu, a ani obyvatelé kraje mu zrovna nefandili.
V německých Alpách v oblasti Berchtesgaden se nachází proslulá Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus neboli Orlí hnízdo. Stojí na úzkém skalnatém hřebeni ve výšce 1834 m n. m. Dostanete se tam z horské vesnice Obersalzberg. Každou půlhodinu odtud odjíždějí autobusy právě k Hitlerovu sídlu.
Silnice ale nevede až k Orlímu hnízdu. Končí 120 výškových metrů níž. Musíte tunelem s výtahem, který vás za 40 sekund vyveze až nahoru do domu. Tunel je vyložený untersberským mramorem. Často se říká, že stěny výtahu a jeho střecha jsou ze zlata. Není to pravda. Jsou z leštěné mosazi.
Dechberoucí výhled
Výtah je dobový. Jezdíval s ním přímo Hitler a další nacističtí pohlaváři. Z výtahu vede cesta na terasu s dechberoucím výhledem na celé berchtesgadenské Alpy. Je vidět i pohoří Untersberg, které tvoří hranici mezi Německem a Rakouskem. Taky proto si Hitler, původem Rakušan, vybral tohle místo.
„Oficiálně se uvádí, že Orlí hnízdo měl být dárek k Hitlerovým 50. narozeninám od strany,“ popisuje turistický průvodce Tomáš Kamín. Pevnost nechal postavit Hitlerův tajemník Martin Bormann, ale úplně se netrefil do vůdcova vkusu.
Dar-nedar
„Hitler o plánech samozřejmě věděl. Ale nadšený z toho nebyl. Byl tu maximálně 13x. Jednak proto, že se bál výšek, a jednak proto, že se bál, že by uvízl ve výtahu, kdyby byl problém s dodávkou elektřiny.“ Hitlerovým oblíbeným místem byla spíš vesnice Obersalzberg.
Orlí hnízdo tak víckrát navštívil právě Bormann. Nedaleko stál i Göringův dům (dnes tam je nový hotel). A oblíbené výletní sídlo to bylo i pro Evu Braunovou, dlouholetou Hitlerovu milenku a později i manželku. V Orlím hnízdě byla svatební hostina její sestry Gretl.
Protinacistický kraj
„Orlí hnízdo byla jen třešnička na dortu. Základním táborem a druhým mocenským centrem nacistů byl celý Obersalzberg.“ Vstup do vesnice byl omezený a do uzavřených částí mohli vstupovat jen lidé na zvláštní povolení. Paradoxně samotné Berchtesgadensko bylo protinacistické.
„Místní lidé trpěli okupací ze strany nacismu stejně jako lidé jinde v Evropě,“ protestuje Kamín. „Část obyvatel dodnes nechce o nacismu slyšet a nechtěli, aby tu Orlí hnízdo zůstalo. Nechtěli ani novou budovu dokumentačního centra v Obersalzbergu, které hrůzy nacismu připomíná.“
Nacistický poklad z jezera?
Jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí celého regionu Berchtesgarden je jezero Königssee. V roce 2015 pod jeho průzračnou hladinou v hloubce 2 m našla při koupání mladá americká turistka zlatou cihličku v hodnotě 16 000 euro (zhruba 430 000 Kč).
Po několikadenním pátrání ale policie vydala prohlášení, že žádné další zlato v jezeře neobjevila. „Pořád se tedy má se za to, že nacistický poklad ukrytý v jezeře Königssee je jen mýtus,“ uzavírá průvodce Tomáš Kamín. Zajímá vás víc? Poslouchejte Dvojku na cestách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.