Tenhle výhled měl být jen pro Hitlera. Moc si ho ale neužil

17. říjen 2016
Dvojka na cestách
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adolf Hitler a Hermann Göring v Obersalzbergu v roce 1936

Byl to takový danajský dar. Nechvalně známé Orlí hnízdo Adolf Hitler moc nenavštěvoval. Bál se výšek, výtahu, a ani obyvatelé kraje mu zrovna nefandili.

V německých Alpách v oblasti Berchtesgaden se nachází proslulá Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus neboli Orlí hnízdo. Stojí na úzkém skalnatém hřebeni ve výšce 1834 m n. m. Dostanete se tam z horské vesnice Obersalzberg. Každou půlhodinu odtud odjíždějí autobusy právě k Hitlerovu sídlu.

Silnice ale nevede až k Orlímu hnízdu. Končí 120 výškových metrů níž. Musíte tunelem s výtahem, který vás za 40 sekund vyveze až nahoru do domu. Tunel je vyložený untersberským mramorem. Často se říká, že stěny výtahu a jeho střecha jsou ze zlata. Není to pravda. Jsou z leštěné mosazi.

Dechberoucí výhled

Výtah je dobový. Jezdíval s ním přímo Hitler a další nacističtí pohlaváři. Z výtahu vede cesta na terasu s dechberoucím výhledem na celé berchtesgadenské Alpy. Je vidět i pohoří Untersberg, které tvoří hranici mezi Německem a Rakouskem. Taky proto si Hitler, původem Rakušan, vybral tohle místo.

„Oficiálně se uvádí, že Orlí hnízdo měl být dárek k Hitlerovým 50. narozeninám od strany,“ popisuje turistický průvodce Tomáš Kamín. Pevnost nechal postavit Hitlerův tajemník Martin Bormann, ale úplně se netrefil do vůdcova vkusu.

Dar-nedar

„Hitler o plánech samozřejmě věděl. Ale nadšený z toho nebyl. Byl tu maximálně 13x. Jednak proto, že se bál výšek, a jednak proto, že se bál, že by uvízl ve výtahu, kdyby byl problém s dodávkou elektřiny.“ Hitlerovým oblíbeným místem byla spíš vesnice Obersalzberg.

Adolf Hitler s fenou Blondi na procházce po Oberslazbergu


Věděli jste, že...
Orlí hnízdo bylo postaveno během 13 měsíců. Stavělo se i v zimě, a to ve výšce 1800 m n. m. V době stavby neexistovala silnice, dělníci materiál nosili na začátku na zádech. Náklady na stavbu byly 30 milionů říšských marek (tj. dnes asi 3 miliardy Kč).

Orlí hnízdo tak víckrát navštívil právě Bormann. Nedaleko stál i Göringův dům (dnes tam je nový hotel). A oblíbené výletní sídlo to bylo i pro Evu Braunovou, dlouholetou Hitlerovu milenku a později i manželku. V Orlím hnízdě byla svatební hostina její sestry Gretl.

Protinacistický kraj

„Orlí hnízdo byla jen třešnička na dortu. Základním táborem a druhým mocenským centrem nacistů byl celý Obersalzberg.“ Vstup do vesnice byl omezený a do uzavřených částí mohli vstupovat jen lidé na zvláštní povolení. Paradoxně samotné Berchtesgadensko bylo protinacistické.

Adolf Hitler v Obersalzbergu


Proč vůbec jméno Orlí hnízdo?
Přirovnání poprvé použil francouzský diplomat ve zprávě o své návštěvě u Hitlera. Pro nacisty bylo příhodné, protože ve znaku měli orlici. Sami navrhovali Diplomatikhaus nebo D-haus. V češtině se vžil termín Orlí hnízdo, i když to není korektní název.

„Místní lidé trpěli okupací ze strany nacismu stejně jako lidé jinde v Evropě,“ protestuje Kamín. „Část obyvatel dodnes nechce o nacismu slyšet a nechtěli, aby tu Orlí hnízdo zůstalo. Nechtěli ani novou budovu dokumentačního centra v Obersalzbergu, které hrůzy nacismu připomíná.“

Nacistický poklad z jezera?

Jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí celého regionu Berchtesgarden je jezero Königssee. V roce 2015 pod jeho průzračnou hladinou v hloubce 2 m našla při koupání mladá americká turistka zlatou cihličku v hodnotě 16 000 euro (zhruba 430 000 Kč).

Po několikadenním pátrání ale policie vydala prohlášení, že žádné další zlato v jezeře neobjevila. „Pořád se tedy má se za to, že nacistický poklad ukrytý v jezeře Königssee je jen mýtus,“ uzavírá průvodce Tomáš Kamín. Zajímá vás víc? Poslouchejte Dvojku na cestách.

autoři: Eva Kličková , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová