Byl Rudolf II. šílený? Snad... Ke konci života se úplně změnil
Rudolfínská doba dala (nejen) Praze osobité kouzlo. Může za to panovník Rudolf II., který se narodil před 465 lety. Proč si ale tento Habsburk vybral pro své sídlo právě Prahu a ne tradiční Vídeň?
„Praha byla v době jeho nástupu na trůn poměrně bezpečným městem,“ říká historik Ivo Purš z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. A zřejmě právě od Vídně chtěl být Rudolf zřejmě co nejdál. Třeba proto, že Říše římská v té době válčila s Turky a ti se k Vídni přibližovali…
Rudolf II. vyrůstal na dvoře svého strýce španělského krále Filipa II., kde ho vzdělávali od jeho 11 let. Důraz se kladl především na katolickou výchovu, ale jeho strýček byl také velkým milovníkem umění a mladý Rudolf tuto jeho vášeň podědil.
Filmařům nejde věřit
Určitě nejznámějším zdrojem našeho povědomí o Rudolfu II. a jeho zájmech je Werichův film Císařův pekař a Pekařův císař. Podle toho ale nebyl tento Habsburk příliš kvalitním panovníkem… Podle historika se ale jeho význam nedá tak zlehčovat, jak film naznačuje. Natočený byl totiž podle tehdejšího pohledu na historii, který byl značně poplatný totalitnímu režimu.
Ke konci života trpěl depresemi
Na sklonku života Rudolfovu vládu poznamenala duševní choroba, kterou zřejmě zdědil po své prababičce Janě Kastilské řečené Šílené. Stavy deprese se u něj stále častěji střídaly se záchvaty zuřivosti. Dokonce se několikrát pokusil o sebevraždu. Jeho dvůr i vliv se začaly rozpadat a k vládě se přihlásili jeho příbuzní.
Své „državy“ postupně ztrácel, až nakonec přišel i o českou korunu (v roce 1610). Bylo to jen dva roky před smrtí. Zemřel sice s titulem císaře Svaté říše římské, ale už bez faktické moci.
Související
-
Po Rudolfu II. toho na Hradě moc nezůstalo: samurajský meč nebo vražedná dýka pro Caesara
Mnozí považují Rudolfa II. za podivína. Pražská metropole ale za jeho vlády doslova rozkvetla. Na ulicích bylo možné potkat slavné umělce, alchymisty nebo astronomy.
-
Kouzelné zrcadlo Rudolfa II. existuje!
Na každém šprochu pravdy trochu. Legend kolem císaře Rudolfa II. je mnoho a jedna z nich tvrdí, že magistr Kelly a mág John Dee přivezli na pražský dvůr černé zrcadlo.
-
Královna, která zbořila středověký mýtus poslušné manželky. Osudové ženy: Eliška Rejčka
Eliška byla královnou českou a polskou. Nejdříve si vzala vdovce Václava II., po jeho smrti Rudolfa Habsburského. Už v 19 letech ale byla dvojnásobnou vdovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.