Upřímnost je otázka sociální inteligence. Které věci natvrdo říct nejdou?

28. červenec 2020

Podle Dostojevského jsou lichotky to nejjednodušší a upřímnost to nejtěžší. Upřímnost má ale tu výhodu, že si nemusíte pamatovat lež, dodává psycholog Alekos Kufudakis.

„Upřímnost může mít v různých vztazích a situacích různé podoby. Jinak se budeme chovat v zaměstnání, mezi kolegy, na fotbale, jinak v partnerství,“ vysvětluje v pořadu Dva na Dvojce psycholog Alekos Kufudakis.

„Kdyby šla například manželka na pracovní pohovor, můžete říct: Tohle si neber. To jí pomůže. Ale pokud jí to budete říkat denně, je to špatně. Protože každý potřebuje základní úroveň sebevědomí.“

Upřímností můžete druhého zdrtit

„Rozpor mezi upřímností a taktikou je věčné filozofické téma. Upřímnost má jednu výhodu, nemusíte si pamatovat lež. Ale upřímností můžete druhého zdrtit. Je otázkou, jaká volit slova.“

Je na lékaři, aby věděl komu a co říct

Samostatnou kapitolou je lékařská upřímnost. Co odpovědět na otázku: Pane doktore, jak jsem na tom? „Dnes se obecně říká pravda. Je na lékaři, aby věděl, komu a co může říct. Ale jak říká profesor Pafko: Lidská vůle, pokud je nadopovaná nadějí, dokáže věci, které neumíme vysvětlit.“

Jak je to s upřímností v rodičovství? Co říci umírajícímu?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.