Upřímnost je otázka sociální inteligence. Které věci natvrdo říct nejdou?
Podle Dostojevského jsou lichotky to nejjednodušší a upřímnost to nejtěžší. Upřímnost má ale tu výhodu, že si nemusíte pamatovat lež, dodává psycholog Alekos Kufudakis.
„Upřímnost může mít v různých vztazích a situacích různé podoby. Jinak se budeme chovat v zaměstnání, mezi kolegy, na fotbale, jinak v partnerství,“ vysvětluje v pořadu Dva na Dvojce psycholog Alekos Kufudakis.
„Kdyby šla například manželka na pracovní pohovor, můžete říct: Tohle si neber. To jí pomůže. Ale pokud jí to budete říkat denně, je to špatně. Protože každý potřebuje základní úroveň sebevědomí.“
Upřímností můžete druhého zdrtit
„Rozpor mezi upřímností a taktikou je věčné filozofické téma. Upřímnost má jednu výhodu, nemusíte si pamatovat lež. Ale upřímností můžete druhého zdrtit. Je otázkou, jaká volit slova.“
Je na lékaři, aby věděl komu a co říct
Samostatnou kapitolou je lékařská upřímnost. Co odpovědět na otázku: Pane doktore, jak jsem na tom? „Dnes se obecně říká pravda. Je na lékaři, aby věděl, komu a co může říct. Ale jak říká profesor Pafko: Lidská vůle, pokud je nadopovaná nadějí, dokáže věci, které neumíme vysvětlit.“
Jak je to s upřímností v rodičovství? Co říci umírajícímu?
Související
-
Brutální upřímnost poškozuje lidské vztahy, říká psycholog Marek Preiss
Náš mozek není počítač a realitu nevnímá vždy dokonale a přesně. Se stejnou nedokonalostí a nepřesností pak vytváří naše vzpomínky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.