„Udělali jsme mladým zlou věc: izolovali jsme je od smrti,“ zdůrazňuje pohřební průvodce

12. listopad 2024

„Jsme rekordmani. Polovina pohřbů je bez jakéhokoli obřadu. A když ho neuděláte, trpíte, protože odchod blízkého neuzavřete,“ upozorňuje pohřební průvodce Oleg Vojtíšek. Co ho přivedlo k profesi pohřebního průvodce? Jaká hudba se teď na pohřbech hraje? Kdy se on sám poprvé setkal se smrtí? Co mu dává studium oboru s názvem Vyprovázení umírajících? O jaký pohřeb je teď největší zájem? Proč se mu líbí pohřby v Mexiku?

Důvody, proč lidé odmítají smuteční obřady, je několik. „První je, že to v krematoriu viděli, a už to nechtějí zažít. Druhý je, že to lidé udělají sami. Odnesou si urnu, a buď ji třeba na chalupě rozptýlí, nebo ji někde uloží, popijí, zavzpomínají a podívají se na fotky. Další důvod bývá finanční. Jsou lidé, kteří žijí od výplaty k výplatě, takže pohřeb vypustí.“

„U mladých lidí je to úplně vyprázdněné,“ upozorňuje Oleg Vojtíšek. „Udělali jsme jim totiž všichni jednu velmi zlou věc: od smrti jsme je izolovali, abychom je netraumatizovali. Stalo se mi, že na jednom pohřbu nikdo ze zúčastněných nikdy neviděl mrtvého. Ale ani křečka!“

„Takže je musíme vrátit k tomu, že smrt je normální, že rozloučení může být i hezké a může i pomoct,“ uzavírá v Blízkých setkáních pohřební průvodce Oleg Vojtíšek.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související