Expedice do světa smrti a pohřbívání
Smrt a pohřbívání. Smrt je jediné společenské tabu současnosti. Podle lexikologů se ji dokonce snažíme vypudit i z jazyka. Proč se jí snažíme vyhýbat a jaký vztah k ní měli naši předkové? Díky čemu se s ní dokázali lépe vyrovnat a proč se to nedaří nám? Jak smrt vnímají v jiných kulturách? Jak se svými zemřelými loučili naši předkové a jak se s nimi loučíme my?
Související
-
Expedice do světa Dušiček a svátků světců i zemřelých
Vydejte se do světa magie, víry, lidových tradic a náboženství. S nastupujícím listopadem totiž přicházejí svátky, které se slaví po celém světě a souvisejí se smrtí.
-
Cyril Höschl: Proč lidé truchlí i nad osobami, které vůbec neznali?
Nedávná úmrtí Gotta a Chramostové otevřela otázky státního pohřbu nebo rozloučení se známými osobnostmi. Jakou úlohu v životě a duševním zdraví člověka má způsob zármutku?
-
Zapomenuté hroby. Dokument o projektu Adopce významných hrobů
Z Vinohradské třídy sem zaléhá hluk aut, jinak je za hřbitovní zdí ticho. Pod nohama šustí podzimní listí, z jemné mlhy vystupují náhrobky, porostlé břečťanem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.