Expedice do světa Dušiček a svátků světců i zemřelých
Vydejte se do světa magie, víry, lidových tradic a náboženství. S nastupujícím listopadem totiž přicházejí svátky, které se slaví po celém světě a souvisejí se smrtí, zemřelými a světci: svátek Všech svatých a Vzpomínka na všechny zemřelé neboli Dušičky; ale také keltský svátek Samhain, americký Hallloween a mexický Día de muertos.
Je zajímavé, že přestože je leitmotivem všech smrt, tedy konečná fáze našeho pozemského života, přistupují k ní různé národy různě a ne všechny ji vnímají tragicky, fatálně a ponuře, ale i oslavně, jásavě a vesele. Jak vlastně všechny tyto svátky vznikly, do jaké míry se v nich promísily pohanské rituály s křesťanskými tradicemi?
Proč se Evropa v tyto dny zahaluje do smutku a ticha, zatímco za oceánem, především v Mexiku a Latinské Americe, pořádají ze stejných důvodů ryčné karnevaly, plné kostýmů, jídla, pití a jásavých barev?
Kde se v připomínce zemřelých vzaly dýně a proč se ve Spojených státech na Halloween v tyto dny koleduje? A proč se dušičky v Řecku slaví na začátku jara a v létě a jaká speciální jídla se při nich připravují?
Expedici do světa oslav světců i zemřelých povedou děkan Jozef Szeliga, představený farnosti u Všech Svatých v Litoměřicích; historička z Valašského muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Lenka Drápalová, překladatelka a vysokoškolská pedagožka z University of New York in Prague Ivana Doležalová a komentátor a spolupracovník Českého rozhlasu v Řecku Thomas Kulidakis.
Související
-
Expedice do světa krve, tkání a buněk
Každý ví, jak zásadní je dárcovství krve, víme ale, co přesně naše krev obsahuje a které její složky jsou nejpodstatnější? Jak se liší krev novorozence od krve dospělého?
-
Expedice do světa zdraví a nemocí
7. duben je Světovým dnem zdraví. Byl vyhlášen už v 1950 Světovou zdravotnickou organizací a má být apelem a připomínkou všem lidem, aby pečovali o své zdraví.
-
Expedice do vývoje a výroby léků
Co je to vlastně lék? Všechny léčivé látky se stávají lékem v okamžiku, kdy jsou správným způsobem podány pacientovi a mohou příznivě ovlivnit jeho zdravotní stav.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka