Kolik známe věčných lovišť? O různých projevech loučení se zemřelými
Jak se svět loučí se zesnulými? Někde tělo uloží do rakve pod náhrobek, jinde se z těla stane mumie, anebo jen popel. Rozloučení nabývá v různých kulturách rozličných podob. Pro všechny je ale péče o zemřelé důležitá. Martin Rychlík a Martin Soukup promluví o rozmanitosti pohřebních obřadů. Jak se s mrtvými loučí třeba Papuánci nebo hinduisté? A kde kromě Egypta mrtvé mumifikovali? A jak se různě se projevuje truchlení?
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Teď patříš mezi nás! Jaké iniciační rituály nejvíce bolí?
Válení se v rozžhaveném popelu, zjizvení zad lasturou nebo kousnutí mravenci. Bolestivé rituály, jimiž starší členové společenství zasvěcují ty mladší.
-
Věříte kouzlům a pověrám? Vypravíme se do světa magie, mezi šamany a budeme svědky rituálu vúdú
Vykročím ráno pravou, a budu mít štěstí. Vypiju kouzelný nápoj, a splní se mi každé přání. Magie nás doprovází od nepaměti. A že v nadpřirozeno nebo duchovno nevěříte?
-
Společně za tím, co nás přesahuje. O hinduistickém obřadu ve Váránasí i pohřbu Karla Čapka
Z mladých chlapců se stávají dospělí muži, z mladých dívek dospělé ženy. Podobné změny životního stavu zpravidla doprovázejí takzvané iniciační rituály.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.