Tomáš Zima: Škol je hodně. Politici to vědí, ale nemají odvahu to řešit
Český školský systém trápí nadbytečné množství škol, které vznikaly během boomu po roce 1989. Proč se stále nedaří vzdělávání v České republice zefektivnit a zkvalitnit?
„Jistě existují obory velmi potřebné pro dané regiony, ať už je to otázka zdravotnických profesionálů nebo učitelů. A i na univerzitách mimo hlavní centra máme obory na špičkové evropské úrovni, které by tam měly být nadále pěstovány. Ale neměly by mít snahu udržovat celé široké portfolio oborů, které tam po roce 1989 vzniklo,“ myslí si rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a dodává, že stejný problém je i s počtem středních škol.
Řešení je na odvaze politiků
Hlavní problém v otázce řešení nadbytečných škol vzniká podle něj na politické úrovni. „Umíte si představit politika, který řekne: ‚Přátelé, máme tady tři gymnázia, stačila by dvě. Pojďme to jedno zavřít.‘?“ ptá se Tomáš Zima. „Politici při neformálních setkáních samozřejmě připouštějí, že těch škol je hodně, ale je to otázka politického prosazení. Opozice sice také ví, že by to bylo potřebné, ale hned toho využije a řekne: ‚Vidíte, jak se dotyčný politik chová nezodpovědně – zavřením jedné ze tří škol sníží vzdělanost ve městě…‘“
Podle rektora největší české univerzity je to tedy především otázka politické odpovědnosti obyvatel měst a regionů. „Politici by se neměli bát zkusit to lidem vysvětlit a opozice by se měla chovat kultivovaně a ne jenom zneužívat situace,“ dodává s tím, že kvalita by ve školství měla převážit nad kvantitou.
Další témata rozhovoru: Umíme čelit populismu a chránit si demokracii? Jak měřit efektivitu školství? Budou čeští absolventi schopní konkurovat zahraničním studentům? A jak udržet v Česku lékaře a zdravotní sestry?
Související
-
Tomáš Zima: Školství chybí dlouhodobá koncepce. Každý přijde a chce otočit kormidlem
Rozpočet pro vysoké školství vzroste, sjednaná částka je o 200 milionů vyšší než ta, se kterou počítal vládní návrh. Má český stát dlouhodobou koncepci rozvoje vzdělávání?
-
Vladimíra Dvořáková: Dnešní podceňování univerzit je problém
Vysoké školství u nás se od revoluce podstatně změnilo. A ne vždycky to bylo k lepšímu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.