Vladimíra Dvořáková: Dnešní podceňování univerzit je problém

22. květen 2018

Vysoké školství u nás se od revoluce podstatně změnilo. A ne vždycky to bylo k lepšímu.

Vysoké školství u nás se od revoluce podstatně změnilo. Na porevoluční vývoj mělo vliv neregulované přijímání velkého množství studentů, na což podle Vladimíry Dvořákové nebyly školy připraveny. Také se nepočítalo s výrazným demografickým poklesem, byť se dal očekávat.

Není to o zavedení pozemků a dílen

„Není to o tom, že znovu zavedeme pozemky a dílny a budeme produkovat studenty přímo pro trh. My totiž nevíme, jaký bude trh za deset, dvacet nebo padesát let, kdy dnešní studenti budou pořád ještě pracovat,“ říká Vladimíra Dvořáková.

„Vzdělání by mělo mít také širší rozměr, který lidem poskytne šanci se přizpůsobovat tomu, jak se svět mění. Vezměme si třeba jen to, jak se změnily technologie za posledních dvacet let.“ Naše vysoké školství podle Dvořákové trpí taky tím, že se tu nepodařilo vytvořit základ pro systém soukromých škol jako v USA nebo Velké Británii.


Dnešní podceňování univerzit je problém. Je tu snaha považovat vzdělání za čistě soukromou záležitost a podceňovat jeho společenský rozměr.

Západ vznikl na základě univerzit

„Mnozí lidé, kteří nejvíc křičí o tom, jak musíme chránit naši civilizaci, jdou zároveň velmi silně proti jejím základům, které představuje kvalitní univerzitní prostředí. Západ vznikl na základě toho, že vznikaly univerzity, kde bylo vždycky nějaké místo svobody a bádání,“ říká politoložka.

„Trh potřebuje vzdělané lidi, kteří se umí přizpůsobit a budou umět zavádět nové technologie. Pokud nebudeme mít vzdělané lidi, budeme mít montovny,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.

autoři: zis , and , Vladimíra Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.