Tomáš Zima: Rovnátka dospělí nepotřebují, bez brýlí jsou slepí. Pojišťovny by je hradit měly

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Seniorka nakupující brýle (ilustrační foto)

Výdaje na zdravotnictví rostou a ministerstvo hledá, kde ušetřit. Od srpna tak dospělí pacienti nebudou od pojišťoven dostávat příspěvky na brýle. A možná ani na rovnátka.

Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček minulý měsíc označil možnost, že by si dospělí pacienti začali hradit rovnátka, za porušení koaličního slibu. Vláda se totiž zaručila, že spoluúčast pacientů neporoste.

Čtěte takéPojišťovny přestanou hradit brýle. Skončí příspěvek i nejlevnější varianta zdarma

Odpůrci návrhu argumentují tím, že rovnátka řeší hlavně kosmetický problém a jejich vynětí z úhrad zdravotními pojišťovnami přinese více peněz na skutečnou léčbu.

U dětí ano, dospělým ne

Rovnátka u dětí kompenzují i vážné poruchy. U dospělých jde podle Tomáše Zimy až na výjimky (následky úrazu, vývojové vady) jen o estetickou záležitost. Na rozdíl třeba od brýlí tak nejsou základní kompenzační pomůckou a pojišťovny by je dospělým pacientům hradit neměly.

Ale to, že se škrtly rozpočty na brýle považuji za špatné,“ říká Tomáš Zima v pořadu Jak to vidí... „Člověk bez brýlí je vlastně slepý. Zdravotní systém a pojišťovny, které mají z fondu prevence na příspěvky na plavání v bazénu, by na to mít měly.“

Šetřeme, ale používejme selský rozum

Zubní rovnátka: zdravotní pomůcka, nebo módní doplněk?

Výdaje na sektor zdravotnictví dlouhodobě rostou. Předloni přesáhly 387 miliard korun. Dá se tedy očekávat, že spoluúčast pacientů bude narůstat. „Ovšem je potřeba přemýšlet nad tím, kde je to možné a kde není,“ upozorňuje Zima.

Zrušení příspěvků na brýle podle něj zasáhne na rozdíl od rovnátek hlavně starší pacienty a seniory, pro které jsou brýle nezbytnost a zároveň zásadní zásah do rozpočtu.

Brýle představují promile z rozpočtu

Ministerstvo údajně chce ušetřené stovky milionů za hrazené obroučky a skla použít například na pomůcky pro diabetiky nebo sluchově postižené.

Jde o stovky milionů. Rozpočet je 300 miliard. Kdyby to bylo 300 milionů, je to jedno promile. Pokud ekonomové na zdravotních pojišťovnách a na ministerstvu zdravotnictví neumí řešit jedno promile, ať odejdou,“ rozhořčuje se Zima.

Další témata rozhovoru: Proč podle Tomáše Zimy demonstrantům v českých ulicích chybí plán B? Jsou rozdíly mezi úrovní českých škol přirozeným jevem, nebo důkazem klesající kvality vzdělávacího systému?

Spustit audio

Odebírat podcast

Související