Tomáš Zima: Omikron je prý vánočním dárkem. Působí ale tato varianta koronaviru opravdu mírněji?

2. prosinec 2021

Epidemická situace není příznivá. České vysoké školy přecházejí na hybridní nebo distanční výuku. Nová vláda plánuje navýšit kapacity PCR testů, posílit trasování nebo testovat očkované.

Pandemii sleduji s respektem. Nesmíme se jí ale bát, říká v pořadu Jak to vidí... rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Byl bych ovšem moc rád, kdyby odborníci zapomněli na mediální masáž a vrátili se s chladnou hlavou k tomu, co platí o infekčních nemocech. To jest: pokud onemocním, získám imunitu.

Čtěte také

Souběžně s tím je však nutné prosazovat očkování jako ochranu, apeluje host Dvojky. Opravdu se divím, jak někteří antivaxeři tuto situaci zneužívají. Tuberkulóza, neštovice, spalničky, žloutenka, chřipka nebo covid. Prostě očkování je jasná cesta, jak se bránit infekčním nemocem.

Nová hrozba?

O nové variantě omikron zatím podle něj není dostatek informací. Německý zdravotnický expert Karl Lauterbach tvrdí, že by se omikron mohl stát předčasným vánočním dárkem. Pokud se prokáže, že způsobuje mírnější formu onemocnění.

Tady ale vidíte, v jakém jsme rozporu. Když se objevila mutace omikron, řada českých serverů ihned psala, že se rychle šíří a napadá mladé. Ale my zatím o této variantě skoro nic nevíme,“ upozorňuje Zima i jako lékař a biochemik.

Byl bych tedy zatím v poklidu, sledoval bych, jak se virus chová. Šířil bych osvětu ohledně očkování a zejména bych pomocí dat o očkovaných vyhodnocoval účinnost jednotlivých typů vakcín.

Je to nemoc, nebo není?

Podle Zimy by se mělo diskutovat o tom, jestli každý člověk s pozitivním testem po výtěru nosu je skutečně nemocný. V našem těle totiž žije řada různých virů. Příkladem může být herpetický virus, který sedí v neuronálních gangliích. A teprve při oslabení organismu se může projevit jako opar na rtu nebo pásový opar.

Pokud jsme očkovaní nebo jsme nemoc prodělali, naše tělo nás před nemocí chrání. O kontaktu viru SARS-CoV-2 s lidským organismem a o tom, kdy vznikne onemocnění a kdy ne, by se ale mělo diskutovat více. Jednoznačně je však nutné zdůraznit a podtrhnout, že proti infekčním nemocem se chráníme očkováním.

Další témata rozhovoru: co ukázala debata o zdravotním stavu hlavy státu; hybridní výuka na českých vysokých školách; Milena Králíčková, nastupující rektorka Univerzity Karlovy; kniha Lékař zdravého rozumu Tomáše Zimy.

Spustit audio

Související