Tomáš Zima: Můžeme se už vracet do života. Vakcína nic nezmění. Tato pandemie je hlavně mediální
Lékař a rektor Univerzity Karlovy v rozhovoru vyvrací informace o tom, že by neexistoval spolehlivý test na protilátky. A zároveň odmítá zbožné čekání na vakcínu.
Čtěte také
Schopnost vytvořit si po nakažení novým typem koronavirem protilátky byla opakovaně zpochybněna. „To, že by nebyl spolehlivý test, který prokáže vytvoření protilátek, je nesmysl,“ prohlašuje v pořadu Jak to vidí... Tomáš Zima.
Jakou u nás vyvolává koronavir imunitu?
„Řada renomovaných evropských firem světového jména v tuto chvíli prochází procesem certifikace testu na imunoglobulin typu G, tedy tu opožděnou imunitu. Ty testy tady jsou a budou na trhu. Ale otázka je jiná: Jakou u nás vyvolává koronavir imunitu?“
„Významnou složkou imunity proti novému typu koronaviru totiž bude buněčná imunita, která se relativně mnohem hůře vyšetřuje než stanovení protilátek.“ Názory expertů se podle Zimy liší hlavně proto, že na ně tlačí média v době, kdy chybí data. „Tato pandemie je hlavně mediální.“
„Vždyť se podívejte: pokud mámě 6000 prokázaných pacientů a 400 lidí v nemocnicích, je to méně než 10 %. A ne všichni jsou na ventilátoru. A nikdo neví, jestli je těch pozitivních ve skutečnosti 10x nebo 20x více. Takže hospitalizaci potřebuje možná do 5 % lidí a z těch jen malá část vyžaduje intenzivní léčbu.“
Stačí dodržovat pravidla
„Řada lidí, je vyděšených, že když dostanete koronavir, skončí na ventilátoru. 85 % lidí covid-19 pozitivních ale nemá žádné potíže nebo má potíže minimální. Smrká, lehce pokošlává, má 37 stupňů teplotou. To jdou evropská data. Ze Švédska, z České republiky.“
„Covid-19 je kapénková nákaza a vyžaduje delší kontakt lidí. Není tam přenos dotykem na kliku a podobně. Je samozřejmé zachovávat pravidla: mýt si ruce, ve veřejných prostorech a tam, kde jsou lidé, mít roušku a udržovat odstup. Stačí to dodržovat a můžeme se přirozeně vracet do života.“
Vakcína nic nezmění
„Představa, že až tady bude vakcína, že se něco velmi výrazně změní, je iluzorní. Jednak nevíme, kdy tu bude. Může to trvat měsíce i roky. A na některé nemoci vakcíny nejsou: HIV, hepatitida typu C a podobně.“
„A pak: Budou všichni na této planetě oočkováni? Odpověď zní: Ne. I v Česku máme vakcínu na chřipku. Na ni u nás v loňské sezoně umřelo mnohem více lidí než na covid-19 doposud. A to je ještě otázka, jestli na covid nebo s covidem. Proočkovanost v České republice je kolem 10–20 %.“
Další témata rozhovoru: má harmonogram rozvolňování pravidel logiku? testuje ČR dostatečně? urychlí pandemie využívání telemedicíny?
Související
-
Tomáš Zima: Koronavirus nevymýtíme. Nemůžeme žít v oplexisklovaném Česku. Kdy vláda uvolní pravidla?
Jako lékař se setkává s nemocnými novým typem koronaviru. Sen o vymýcení nemoci COVID-19 srovnává s vymýcením pravých neštovic v 80. letech.
-
Tomáš Zima: Kolem koronaviru panuje hysterie. Víc lidí zemře na obyčejnou chřipku
Svět obchází strašák nového koronaviru. Kromě Číny je hlášeno na sedm desítek potvrzených případů v 15 státech. Proč podle rektora Univerzity Karlovy nejde o smrtící virus?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.