Tomáš Zima: Lidi nemůžou být o Velikonocích doma zavření jak ve vězení. Chybí mi analýza opatření
Lékař a rektor UK patřil ke kritikům postupu vlády téměř od začátku pandemie. Nic na tom nezměnil ani těžký průběh jeho vlastní nákazy onemocněním covid-19.
„Plošná opatření ne úplně fungují. A můžeme to vidět na datech,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... Tomáš Zima. „Austrálie měla velmi tvrdé lockdowny a zavádí opět další. V Německu byl tvrdý lockdown a je tam velký nárůst. A to jsou Němci velmi disciplinovaní,“ vypočítává.
Analýza opatření
„Chybí mi analýza opatření, která jsou efektivní a neefektivní.“ Taková analýza byla teď provedena po zákazu mobility. Ukázalo se, že zákaz cestování se projevil hlavně o víkendu. Například z Prahy se vyjíždělo o 70 % méně.
Čtěte také
„O víkendu jsou to cesty do přírody a na chalupy. Já osobně se domnívám, že v Praze během prodlouženého víkendu půjde velká část lidí na Náplavku, na Petřín, do Stromovky nebo do krčského lesa. A budou tam tisícovky lidí. Ale budou v Praze. Protože nemohou jet na svou chalupu.“
„Loni politici taky tvrdili, že po Velikonocích budou desetitisíce mrtvých. Lidé nešli na pomlázky, byli doma nebo na chalupách a po Velikonocích se nic nestalo. Nepodceňujme je, že se chtějí nakazit,“ vyzývá host Zity Senkové.
„Když lidi z velkých aglomerací rozdistribuujeme na místa, tak se uvidí se svým sousedem s respirátorem anebo budou u sebe na zahrádce. Tady se jen budou všichni setkávat. A pak v televizi vidíme záběry z Náplavky a jiných parků, kde to bude jako v Lurdech. Ale co ti lidi mají dělat? Mají být doma zavření jako ve vězení?“
Čtěte také
Kriticky se staví i k testování v zaměstnání. „Tři týdny už v zaměstnání testujeme. Výsledky jsou, že tu a tam někoho z tisícovky vyloví. Můžeme se tu utestovat, ale příští rok nebudeme mít na onkologickou léčbu. Každá záležitost něco stojí,“ varuje.
Nejhorší je zavření škol
„Nejvíc devastující je ale uzavření škol. Řada rodičů není schopná studentům ve vyšších ročnících pomoci. Část studentů ze systému úplně vypadá, protože se nemohou připojit. Buď nemají signál, nebo vybavení. A pak samozřejmě vám chybí určitý kontakt a režim.“
Čtěte také
„Distančně se řadu oborů ani nenaučíte. Nenaučíte se zedníka, instalatéra, kuchaře, ale i dobrého chemika nebo umělce,“ myslí si. „Přenosy u dětí jsou relativně nízké a postižení dětí chorobou je malé.“
„Příklad z Rakouska. Tam bylo zavedeno antigenní testování žáků, které má být teď i u nás. Nalezli 0,04 % pozitivních. To není ani vzácná choroba,“ zlobí se. „Žáci nebyli rok a půl ve škole. V případě navazujícího magisterského studia je to skoro celá doba.“
„Francie má například uzavřené restaurace, ale na vysokých školách se v prosinci vyučovalo. Tady se o nich ani nemluví,“ připomíná. „Opatření mají být selektivní. A mají být vyhodnocovány,“ opakuje. „Řešením je očkování, kdy se sníží výskyt viru a lidé budou chráněni.“
Další témata rozhovoru: nefunkčnost opatření; návrat žáků do škol; odkládání operací; nefunkčnost testů; vakcinace.
Související
-
Ilona Švihlíková: Uzavření podniků o Velikonocích? Ano. Epidemii mají řídit epidemiologové. Ne lobby
Začíná se mluvit o uzavření podniků v rozmezí několika dnů kolem Velikonoc. Podle epidemiologů to může výrazně ovlivnit vývoj epidemie. Jaké budou ekonomické dopady?
-
Virolog Libor Grubhoffer: Nejsme v situaci, kdy by se měla opatření uvolňovat
Poslanecká sněmovna v pátek jedná o prodloužení nouzového stavu, ten stávající platí do 28. března. Opatření by měla ještě přetrvat, myslí si to virolog Libor Grubhoffer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.