Spoluobjevil staré mayské město. „Zlatý poklad? Tím je pro nás keramika,“ říká archeolog Ladislav Šilhán
„Je to jedno z posledních měst, které se dá objevit na území, kde provádíme výzkum. To leží v Guatemale, asi 70 km na jih od mexických hranic,“ vysvětluje. Jak staří Mayové stavěli svá města? Na co přišli a co objevili? Jak probíhají dohody s guatemalskými úřady? Kolik toho víme o začátcích mayské kultury? Jak archeologové město pojmenovali? A jak dnes v Guatemale žije potomstvo mayské kultury?
Rozloha objeveného města? „Budov je tam hodně. Nejsou to ale stovky pyramid či chrámů, ale třeba venkovská stavení. Mohlo tam žít odhadem něco kolem desítek tisíc obyvatel,“ vysvětluje odborník na 3D vizualizace.
Na snímcích laserového skenování LIDAR je prý vidět jen část města. Potvrzení o jeho existenci přinesla expedice Neuron. „Nepřichází v úvahu, že by se tam našel zlatý poklad,“ směje se Ladislav Šilhán případným mylným představám o drahých nálezech. „Ale pro nás je pokladem to, že to informačně posune odborný svět.“
„Z období, kdy se mayská civilizace teprve formovala, je velmi málo informací. Každý střípek proto dává smysl. Pokladem je tak pro nás i „obyčejná“ keramika, na které jsou nápisy. Z těch můžeme zjistit například jméno města či jména těch, kteří vládli. To nás může posunout někam úplně jinam,“ uzavírá archeolog Ladislav Šilhán v Blízkých setkáních.
Související
-
Čemu z našeho chování by staří Egypťané vůbec nerozuměli, prozradí archeolog Miroslav Bárta
Přední egyptolog a archeolog prof. Miroslav Bárta rozšířil své aktivity o srovnávání civilizací a jejich kolapsů. Čemu z našeho chování by staří Egypťané vůbec nerozuměli?
-
Expedice: Krumpáč a lopatka, ale i laser nebo letadlo aneb Jak pracují archeologové
Laikům se práce archeologů může zdát velmi zajímavá. Téměř romantická. Filmoví fanoušci si možná vybaví Indiana Jonese Jaká je ale práce archeologů ve skutečnosti?
-
Etnolog Mnislav Zelený: Jihoamerickým indiánům toho chybí hodně. Přesto jsou šťastní a smějí se
Mezi indiány prožil dlouhou dobu. „Mám u 17 kmenů domovské právo. Jedu tam jako do lázní. Jsou tam usměvaví a šťastní lidé. Tady nám to chybí,“ myslí si antropolog.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.