V horách nebalím ženský, takže tam smrdím a fotím, směje se vědec a cestovatel Petr Jan Juračka
Je renomovaným přírodovědcem, světoběžníkem a fotografem, který bere všechno s nadhledem. „Co dělám? Učím na Karlově univerzitě, žiju si po svém a prochází mi to,“ tvrdí. Co musel překonat, aby se mu zlepšil zrak? Kdo ho pozval na výstup na K2? Jak si zlepšil si fyzičku? Co potřebuje k focení? Stačí mu k prožitku i to, co nevyfotí? Kam si ukládá zážitky? Co podle něj patří k focení? A jak moc je pro něj důležitá rodina?
Je jedním ze tří českých fotografů, kteří měli fotku na titulní straně legendárního časopisu National Geografic a má na svém kontě spoustu dalších úspěchů.
„Nemyslím si, že je ve fotografii dobré následovat nějaký moderní trend. Teď všichni dělají modro-oranžové fotky. Mně to přijde špatně. Každý má dělat fotky, jak se mu to líbí a dělat si to po svém,“ myslí si režisér a biolog Petr Jan Juračka.
„Důležité je se nepoměřovat. V současné době všichni sledují, kolik mají lajků a sledovatelů. Ale ti, kteří jsou nejsledovanější, bývají obvykle strašní kýčaři.“
Do hor obvykle táhne 17 kilo fotografické výbavy. Plus té svojí. „Těch vlastních věcí nemám moc. Na úkor focení si toho nemůžu vzít tolik, takže se tam nepřevlíkám každý den. Tam nebalím ženský, takže tam smrdím a fotím,“ směje se Petr Jan Juračka v Blízkých setkáních.
Související
-
New York je moje láska. Chodím tam po světle, vypráví fotografka Alžběta Jungrová
Poprvé po revoluci jela za svojí prababičkou, ženou Ferdinanda Peroutky, do New Yorku. A byla to láska na první pohled. „Miluji ho,“ vyznává se fotografka.
-
Na plavbě nic neurychlíte. Nalaďte se na řeku a nechte se vést, radí cestovatel Miroslav Náplava
Srdcaři na vodě. To je seriál, který dokončuje. „Je o tom, že jsme se rozhodli vyplout z Prahy a doplout do Černého moře,“ vypráví spisovatel a režisér.
-
Markéta Peggy Marvanová jezdí extrémní závody. Proč? „Mám strach, že zemřu a něco už nezažiju“
Je to cyklistka, dobrodružka a žena, která vyhrává extrémní nezajištěné závody. Zvládá při nich neuvěřitelné vzdálenosti. „Chci zkusit, co ve mně je,“ vysvětluje.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.