Na plavbě nic neurychlíte. Nalaďte se na řeku a nechte se vést, radí cestovatel Miroslav Náplava
Srdcaři na vodě. To je seriál, který dokončuje. „Je o tom, že jsme se rozhodli vyplout z Prahy a doplout do Černého moře,“ vypráví spisovatel a režisér. Co je pro něj důležité, když točí dokument? Točil by film o Amundsenovi? Je povahou intuitivní? Považuje se za cestovatele? Proč se opakovaně vrací do některých zemí? Věří v mladou generaci? A které osobnosti z historie cestování má rád?
„Zpestřili jsme si to tím, že jsme pluli přes Berlín, Hamburk, Amsterdam, Paříž, Brusel, Vídeň a Bratislavu do Černého moře. Mám obrovskou radost, že se nám to podařilo a teď je skvělé pracovat na osmidílném seriálu. Ale je to fuška,“ uvádí cestovatel a režisér.
„Evropa je úžasně splavná. Měli jsme motorovou kajutovou říční loď, která měla dvacet metrů. A když máte expediční loď, kde můžete filmařsky fungovat, musíte tu příležitost uchopit.“
„V rychlosti, propluli jsme řeky Labe, Seinu, Emži, Rýn, Dunaj, Mohan. Všechny tyhle velké řeky jsou propojené a mohli jsme si vybírat i trasy. Na plavbě nic neurychlíte, takže se nalaďte na řeku a nechte se vést. Je to úžasné,“ doporučuje Miroslav Náplava v Blízkých setkáních.
Související
-
Mořeplavec Richard Konkolski: Čím více znám moře, tím větší mám respekt
Je vítězem řady námořních závodů a třikrát obeplul svět. „Když jsem byl na první plavbě, manželka koupila psa a chalupu. Myslela si, že tím skončím,“ vzpomíná.
-
Obavy z toho, co tam na mě čeká, jsou větší než těšení, přiznává horolezec Jan Trávníček
Chystá se na další expedici. „První kopec je Broad Peak, což je taková „lehčí“ osmitisícovka. Tam jsem ještě nebyl. Hned naproti je K2 a tam jsem dlouho nebyl,“ směje se.
-
Etnolog Mnislav Zelený: Jihoamerickým indiánům toho chybí hodně. Přesto jsou šťastní a smějí se
Mezi indiány prožil dlouhou dobu. „Mám u 17 kmenů domovské právo. Jedu tam jako do lázní. Jsou tam usměvaví a šťastní lidé. Tady nám to chybí,“ myslí si antropolog.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.