Na plavbě nic neurychlíte. Nalaďte se na řeku a nechte se vést, radí cestovatel Miroslav Náplava

31. červenec 2024

Srdcaři na vodě. To je seriál, který dokončuje. „Je o tom, že jsme se rozhodli vyplout z Prahy a doplout do Černého moře,“ vypráví spisovatel a režisér. Co je pro něj důležité, když točí dokument? Točil by film o Amundsenovi? Je povahou intuitivní? Považuje se za cestovatele? Proč se opakovaně vrací do některých zemí? Věří v mladou generaci? A které osobnosti z historie cestování má rád?

„Zpestřili jsme si to tím, že jsme pluli přes Berlín, Hamburk, Amsterdam, Paříž, Brusel, Vídeň a Bratislavu do Černého moře. Mám obrovskou radost, že se nám to podařilo a teď je skvělé pracovat na osmidílném seriálu. Ale je to fuška,“ uvádí cestovatel a režisér.

Miroslav Náplava

„Evropa je úžasně splavná. Měli jsme motorovou kajutovou říční loď, která měla dvacet metrů. A když máte expediční loď, kde můžete filmařsky fungovat, musíte tu příležitost uchopit.“

„V rychlosti, propluli jsme řeky Labe, Seinu, Emži, Rýn, Dunaj, Mohan. Všechny tyhle velké řeky jsou propojené a mohli jsme si vybírat i trasy. Na plavbě nic neurychlíte, takže se nalaďte na řeku a nechte se vést. Je to úžasné,“ doporučuje Miroslav Náplava v Blízkých setkáních.   

autoři: Petr Horký , eh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.