New York je moje láska. Chodím tam po světle, vypráví fotografka Alžběta Jungrová
Poprvé po revoluci jela za svojí prababičkou, ženou Ferdinanda Peroutky, do New Yorku. A byla to láska na první pohled. „Miluji ho. Když mi dají na vybranou, kam můžu jet, vždycky řeknu New York,“ vyznává se fotografka. Co má společného houbaření a fotografování? Proč je u dobré fotky důležitá trpělivost? Proč nazvala svoji výstavu fotek Já věřím a proč je v prádelně nemocnice? Je těžké vybírat fotky do knih a na výstavy? Jak se přihodilo, že bude mít výstavu v Pákistánu?
„Letěli jsme tehdy do New Yorku za prababičkou a připadali jsme si s bráchou jako v jiném vesmíru. Ty vyzdobené výlohy na 5th Avenue! A my, děti z komunistického Československa! Do New Yorku jsem se totálně zamilovala a jezdím tam celý život. Pro mě je to místo, kam se jezdím dobít.“
„Já na letišti sednu do metra a usmívám se celou cestu na lidi jako blbec. A oni se usmívají na mě,“ vypráví nadšeně Alžběta Jungrová.
Pro fotografa je to prý magické město. „Je to les mrakodrapů a skleněných budov. Světlo se z nich odráží zpět do ulic a vytváří to kouzelné momenty. Takže já tam chodím celé dny po světle a čekám, až projde někdo zajímavý, a to se tam stává poměrně často,“ uzavírá Alžběta Jungrová v Blízkých setkáních.
Související
-
Když fotím portréty, musím toho člověka opravdu poznat, vypráví filmový fotograf Jan Kuděla
„Herci si mě zvali domů na portréty, musel jsem je vidět v jejich přirozeném prostředí,“ přibližuje svou profesi fotograf a producent Jan Kuděla v Blízkých setkáních.
-
„Byla to naše jediná evropská filmová hvězda.“ Fotograf Slavík pracuje na knize o Janě Brejchové
Já se nerad fotím, prozradil fotograf Herbert Slavík. „Jsem introvert a při navazování kontaktů s tím portrétovaným se musím hodně překonávat.“
-
Mysleli, že budu taky psát, směje se oceněná fotografka Jungrová, pravnučka Ferdinanda Peroutky
Mladá držitelka řady cen Czech Press Photo se specializuje na náročné reportážní projekty: Pásmo Gaza, překupníci heroinu v Pákistánu nebo HIV pozitivní děti ve Vietnamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.