Herečka Dagmar Havlová: Vnímám Vánoce jako čas usebrání, milosti a hlubokého zamyšlení
Je to bývalá první dáma, herečka, filantropka. Mikulášský charitativní bazar je jejím nápadem. „Řekla jsem si, že to bude projekt, který nikdy nikdo nevymyslel,“ usmívá se. Po kom zdědila houževnatost? Bral její tatínek život s humorem? Jaké herce a herečky si vybíral František Filip? Brala dceru Ninu jako malou do divadla? Kdy a jak padl nápad na vytvoření duchovního centra Pražská křižovatka, které sídlí v odsvěceném kostele sv. Anny?
Mikulášský bazar patří neodmyslitelně k Pražské křižovatce. „Říkala jsem si, že tam sdružím deset neziskových organizací a každá z nich si tam bude prodávat svoje výrobky a půjde to na jejich projekty,“ vzpomíná Dagmar Havlová.
„Lidé tam chodí nakupovat dárky, které někdo vyrobil a je to krásné. Kostel je nabitý pozitivní energií a všichni to mají ve velké oblibě. Schází se tam herci a herečky, třeba Jiří Strach a Jiří Lábus tam chodí zpívat. Jako mnoho našich projektů zaštiťuje i tento Český rozhlas a já bych za to chtěla moc poděkovat.“
A co Dagmar Havlová vzkazuje posluchačstvu Dvojky? „Popřála bych všem, aby se zastavili, usebrali do svého nitra a své tichosti, aby alespoň na hodinku zapomněli na to, že mají smažit kapra a kupovat dárky. I když jsem před svátky zahlcena charitou a prací pro druhé, vnímám Vánoce jako čas usebrání, milosti a hlubokého zamyšlení. Hezké Vánoce,“ popřála v Blízkých setkáních všem herečka a bývalá první dáma.
Související
-
„S Vaškem jsme na Vánoce zápolili, kdo bude mít lepší bramborový salát,“ vzpomíná Dagmar Havlová
Předvánočnímu nákupnímu běsnění se Dagmar Havlová vyhýbá. Svátky jí po smrti druhého manžela Václava Havla rozsvěcují její vnučky.
-
Hudebník Jiří Hlaváč: Václav Havel věděl, že pravda je mravní závazek
Václav Havel, někdejší disident a prezident, by dnes oslavil 85. narozeniny. Od jeho smrti uplyne v prosinci 10 let. Co z jeho odkazu ve společnosti zůstalo?
-
Úžasné životy: Václav Havel podle Ladislava Špačka
Dům, kde Havel žil, stojí na Rašínově nábřeží hned vedle Tančícího domu. V kavárně terasy s vyhlídkou na Pražský hrad vzpomíná jeho dlouholetý mluvčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.