Čemu z našeho chování by staří Egypťané vůbec nerozuměli, prozradí archeolog Miroslav Bárta
Přední egyptolog a archeolog prof. Miroslav Bárta rozšířil své aktivity o srovnávání civilizací a jejich kolapsů. Čemu z našeho chování by staří Egypťané vůbec nerozuměli? Jaké kousky si ve jménu zábavy a potutelných legrácek provádějí egyptologové? A proč prof. Bárta přirovnává archeologii k Chagallově oknu v remešské katedrále?
Související
-
Kolaps civilizace? Nastane, až bude litr benzínu za 100 korun, předvídá egyptolog Miroslav Bárta
Ve škole vyrušoval, tak mu za trest paní učitelka dala za úkol naučit se dlouhou pasáž o pyramidách v Gíze. Dnes je Miroslav Bárta větovou kapacitou egyptologie.
-
Expedice: Krumpáč a lopatka, ale i laser nebo letadlo aneb Jak pracují archeologové
Laikům se práce archeologů může zdát velmi zajímavá. Téměř romantická. Filmoví fanoušci si možná vybaví Indiana Jonese Jaká je ale práce archeologů ve skutečnosti?
-
Host: archeolog Jan Frolík
Dá se odhalit ještě něco zásadního v dějinách Pražského hradu? Čím je pro něj přitažlivá archeologie středověku? Která bílá místa naší historie by rád zaplnil?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.